Yaşam

1. Kapadokya Hikaye Günleri düzenlendi

Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir kökenli Türk dünyasının ortak dergilerinden Güfte Edebiyat iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Kapadokya Hikaye Günleri, ülkemizin değerli hikayecilerini, akademisyenlerini ve edebiyatseverlerini bir araya getirdi.

Nevşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Nevşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen Kapadokya Hikaye Günleri, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Bu yıl ilkini düzenledikleri etkinlikle edebiyat dünyasının seçkin yazarlarını Nevşehir’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Savran, “Sözler gerçekten çok değerli. Medeniyetimizin ve insanlık tarihimizin oluşumunda ve günümüze kadar gelmesinde sözün ve onu yazıya döken ustaların önemi büyüktür. Şu anda geçmişimizi ancak yazılı belgelerden öğrenebiliyoruz. Sadece sözcüğü söylemek yeterli değildir; ustalıkla yazıp gelecek nesillere aktarmak gerekiyor. Bu bakımdan edebiyatçılarımız ve yazarlarımız gerçekten büyük bir misyon üstleniyorlar.” söz konusu.

Savran’ın konuşmasının ardından Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’nın da katıldığı panelin ilk oturumuna Selçuk Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. katıldı. Oturum başkanlığını Öğretim Görevlisi ve Söz Edebiyatı Tataristan Temsilcisi Alsu Shamsutova yaptı. Oturumda, son yıllarda ardı ardına yayınladığı teori kitaplarıyla genç yazar adaylarına yol gösteren eleştirmen ve öykü yazarı Necip Tosun ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Yivli ve Güfte Edebiyat bir araya geldi. Hikaye Editörü Zafer Çarboğa konuşma yaptı.

Panelin ikinci oturumunda ise son yıllarda edebiyatımıza yeni bir tür olarak yerleşen “öykü” konusuna ayrıldı. Yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın başkanlığını yaptığı Küçük Öykü Oturumu’nda öykü yazarı İstek Özdemir ve öykü yazarı ve Şarkı Edebiyatı Genel Yayın Yönetmeni Veli Ay konuşma yaptı.

Kapadokya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Oylubaş Kaftar’ın başkanlığını yaptığı son oturumda sırasıyla çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı ve öykücü Mehmet Fırat Pürselim, şair ve yazar Şifanur Özçelik Tatlı ve ödüllü yazar Esra Kahya konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu