Haber

3 yaşındaki Aras’ın ölümünü Meclis gündemine taşıyan Murat Emir, “Strep A bakterisinin Türkiye’de de yayılmaya başladığını anlıyoruz.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Buyruk, Ankara’da 3 yaşındaki Aras Sönmez’in 11 Ocak’ta Strep A bakterisinden yaşamını yitirdiğinin ortaya çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı’nın rastgele açıklama yapmamasını eleştirdi. Buyruk, “Strep A bakterisinin Türkiye’de yayılmaya başladığını anlıyoruz. Peki bakanlık ne yapıyor? Tıpkı Covid-19 salgınında olduğu gibi kafasını kuma gömüyor. Vatandaşını ne uyarıyor ne de ilaç alıyor. Bakanlık daha fazla zayiat verilmesini mi bekliyor?” O sordu.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Buyruk, Ankara’da 3 yaşındaki Aras Sönmez’in 11 Ocak’ta Strep A bakterisi nedeniyle yaşamını yitirdiğinin ortaya çıktığını ancak Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir açıklama yapmadığına dikkat çekti. Soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıyan Murat Buyruk, bir süredir Avrupa’da bakterinin yayıldığını ve ölümlerin meydana geldiğini hatırlattı. Emir’in açıklama ve teklifindeki sorular şöyle:

“İngiltere’de Strep A bakterisinin neden olduğu ölümcül hastalık vakaları önceki yıllara göre ciddi oranda arttı. Strep A salgını da dünya çapında tedirginlik yarattı. Ancak şu ana kadar bakterinin Türkiye’de yayılıp yayılmadığını bilmiyorduk. önlem alındı.Şimdi öğreniyoruz ki yaklaşık 15 gün önce bir çocuk bu bakteriden hayatını kaybetti.Bu durumda bakterinin Türkiye’de yayılmaya başladığını anlıyoruz.Peki bakanlık ne yapıyor?Tıpkı Covid-19’da olduğu gibi Salgın, başını kuma gömüyor.. Vatandaşını ne uyarıyor ne de önlem alıyor.Bakanlık önlem alınması için daha fazla ölüm mü bekliyor?Hastanelerde bu bakteri ile ilgili hangi protokoller uygulanıyor?Doktorlar bu konuda bilgilendiriliyor mu? Bu salgın mı?Bunların hiçbiri şu anda bilinmiyor.Sağlık Bakanını uyarıyoruz.Avrupa’da giderek yayılan Strep A bakterisi daha fazla çocuğun hayatını almadan önce bir an önce harekete geçin. bizim ülkemizde. Bir şeyleri saklamak yerine şeffaf olun. COVID-19 salgını sırasında yaptığınız hataları tekrarlamayın.”

mezitlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu