Haber

AB destekli ‘Team Aware’ projesinin final programı gerçekleştirildi

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Türkiye öncülüğünde, HAVELSAN koordinasyonunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yürütülen “Takım Farkında” projesinin final programı 200’e yakın uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi. ve 13 ülkeden işçiler.

Drone olay yeri tespiti ve giyilebilir teknolojilerin yer aldığı ve AB ülkelerinden 92 proje arasından birinci seçilen “Team Aware” projesinin final programı Bursa Odunluk Metro İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

Programda yabancı uzman ve kuruluşlar, HAVELSAN, UMKE, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Akıllı Şehircilik Daire Başkanlığı ile Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmesi’nden 200’ün üzerinde çalışanın katılımıyla kimya sahası, yangın ve tren kazası tatbikatları düzenlendi.

Senaryoya göre metro Nilüfer ile Odunluk istasyonları arasındaki tünelden geçerken meydana gelen depremde vagon raydan çıktı. Metrodaki yolcuların çeşitli yerlerinden yaralandığı olaya ekipler son teknolojik ekipmanlarla müdahale etti.

Müdahale grupları giyilebilir teknolojilerle donatılırken, ilk olarak buraya yönlendirilen drone ile olay yeri ve yaralılar tespit edildi.

Yapılan tespitin ardından yürüyebilen yolcular raylar üzerinden çıkış noktasına yönlendirildi. Müdahale ekipleri de vagona girerek içerideki yaralıların durumlarını değerlendirdi. Bu tespit, ekiplerin özel gözlükleri sayesinde kriz merkezinden anlık olarak takip edildi.

Yapılan inceleme ve tespitlerin ardından UMKE ekipleri devreye girdi. Vagondaki yaralılara ilk müdahaleyi yapan ekipler, termal battaniyelere sarılan yaralıları sedyeler üzerindeki raylar üzerinde istasyona taşıdı.

Yaklaşık 3 saat süren tatbikat başarıyla tamamlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Muhammed Emin Tarım, yaptığı açıklamada, ortağı oldukları “Team Aware” projesinin final program tatbikatlarını başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Belediye olarak afet ve acil durum yönetiminde kurumsal kapasitenin artırılmasına, teknolojinin geliştirilmesine ve yenilikçi projelere büyük önem verdiklerini belirten Tarım, “2018 yılında başladığımız bu proje ile yenilikçi olay müdahale yönetimini, Afet ve acil durum ekiplerimiz ile itfaiye teşkilatımızda giyilebilir teknolojiler var. Toplamda 13 ülkeden.” “Yabancı uzmanlar ve 200’e yakın personel ile kimya sahası, yangın ve tren kazası tatbikatları gerçekleştirdik. Proje sonuçlarının ülkemiz ve şehrimiz için çok faydalı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.” söz konusu.

dulkadirogluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu