Ekonomi

ABD fabrika siparişleri Şubat ayında güçlü bir artış gösterdi

ABD imalat sektörü Şubat ayında önemli bir toparlanmaya sahne olurken, fabrika siparişleri Ocak ayındaki %3,8’lik düşüşün ardından %1,4 oranında artarak kayda değer bir iyileşme gösterdi. Makine ve ticari uçaklara yönelik talep bu yükselişte önemli bir rol oynayarak imalat faaliyetlerinde bir toparlanmaya işaret etti.

Ticaret Bakanlığı Nüfus Sayım Bürosu’nun Salı günü açıkladığı verilere göre bu artış, fabrika siparişlerinde %1.0 artış öngören ekonomistlerin beklentilerini aştı. Şubat ayı için yıllık büyüme de %1.0 olarak gerçekleşti.

ABD ekonomisinin %10,4’ünü temsil eden imalat sektörü, Federal Rezerv’in Mart 2022’den bu yana toplam 525 baz puanlık faiz artırımının ardından karşılaştığı zorlukların üstesinden geliyor gibi görünüyor.

Bu olumlu değişim, Pazartesi günü Eylül 2022’den bu yana ilk kez Mart ayında kritik 50 eşiğinin üzerine çıktığını bildiren Institute for Supply Management’ın imalat PMI’ı ile uyumludur.

Ticari uçak siparişleri Şubat ayında %24,6’lık önemli bir artış göstererek bir önceki ayki %63,5’lik düşüşün ardından toparlandı. Ulaştırma sektörü genelinde ise Ocak ayındaki %18,3’lük sert düşüşün ardından %3,3’lük bir toparlanma yaşandı. Motorlu taşıt gövdeleri, parçaları ve treyler siparişleri %0,3 oranında mütevazı bir artış gösterdi.

Makine siparişleri %1,8 oranında artarken, madencilik, petrol ve gaz sahası makine siparişleri %12,5 oranında yükseldi. Fabrikasyon metal ürünleri ve ana metal sektörleri de siparişlerde artış bildirdi. Ancak, tüm sektörlerde büyüme yaşanmadı; bilgisayar ve elektronik ürün siparişleri %1,4, elektrikli ekipman, cihaz ve bileşen siparişleri ise %2,1 oranında azaldı.

İmal edilen malların sevkiyatı da siparişlerdeki büyümeye paralel olarak %1,4 artarken, imalatçıların stoklarında %0,3’lük hafif bir artış görüldü. Fabrikalardaki tamamlanmamış siparişler üst üste ikinci ayda da değişiklik göstermeyerek sabit kaldı.

Buna ek olarak, Şubat ayı verileri, işletmelerin ekipman yatırımlarının önemli bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişlerinin revize edilmeden %0,7 oranında arttığını doğruladı. Ancak, bu temel sermaye mallarının sevkiyatı %0,6 oranında düşerek, bir önceki hafta bildirilen %0,4’lük düşüşe göre hafif bir düzeltme yaptı.

Savunma dışı sermaye malları siparişleri, ilk tahmin olan %4,4’ten hafif bir düzeltmeyle %4,3’lük bir toparlanma yaşadı. Gayri safi yurtiçi hasıla raporunda ekipmana yapılan iş harcamalarının hesaplanmasına katkıda bulunan bu malların sevkiyatı, daha önce açıklanan %2,7’den küçük bir revizyonla %2,6 arttı.

Ekipman harcamalarında son beş çeyreğin dördünde görülen daralmaya rağmen, son rakamlar ABD imalat sektörünün yeniden ivme kazandığına işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

mutkihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu