Haber

ABD, Husilerin gemisavar füzesini imha etti: Fırlatmaya hazırlanıyordu

Amerika Birleşik Devletleri ( Amerika Birleşik DevletleriMerkezi Kuvvetler Komutanlığının ( CENTCOM) Konuya ilişkin X’in sosyal medya hesabından açıklama yapıldı.

Açıklamada, Husilerin gemisavar füzesinin fırlatılmaya hazır olduğu, ABD’nin sabah saatlerinde füzeye hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Saldırı ” Gemilere yönelik saldırıları önlemek ve seyrüsefer özgürlüğünü korumakiçin kaydedilen açıklamada, ABD güçlerinin, Husilerin gemisavar füzesinin bölgedeki ABD gemilerine tehdit oluşturduğunu tespit ettiği belirtildi.

Açıklamada, gemisavar füzenin düşürülerek imha edildiği belirtildi.” Bu eylem uluslararası suları daha güvenli hale getirecek.” ifadesini kullandı.

KIZILDENİZ’DE DÜŞÜK YOĞUNLUKLU ÇATIŞMA

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla baskın yapmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, 18 Aralık’ta bir grup ülkenin katılımıyla küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle Husi güçlerine savaş ilan etti. Refah Muhafızı Operasyonu“çok uluslu” olarak adlandırıldı denizcilik görev gücü“oluşturulduğunu bildirdi.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

haber-saimbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu