Yaşam

Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda İzmirli Langlois anısına ödül verilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması”nın ödül merasimi bu akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak. Fransız Sinemateki’nin kurucusu İzmirli Henri Langlois ismine konulan MEDCINE İZMİR Langlois mükafatı, Tunuslu muharrir ve direktör Férid Boughedir’e verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması”nın ödül merasimi bu akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde saat 20.00’de yapılacak. Fransız Sinemateki’nin kurucusu İzmirli Henri Langlois ismine konulan MEDCINE İZMİR Langlois mükafatı, şenlikte “Çatıların Çocuğu” ve “Zizou ve Arap Baharı” sinemaları gösterilen Tunuslu muharrir ve direktör Férid Boughedir’e verilecek. Mükafatı, bu yıl anısına özel bir kısım ayrılan Erden Kıral’ın “Gece” sinemasındaki oyuncusu Vildan Atasever takdim edecek. Merasim “Salut de Smyrna” gurubunun Akdeniz’in farklı lisanlarından müziklerden oluşan konseriyle son bulacak.

7 Kasım’da başlayan İzmir Memleketler arası Akdeniz Sinemaları Buluşması 12 Kasım’daki sinema gösterimleriyle sona erecek. Cumartesi günü programında, Malta sineması “Taçtaki Kan”, son Cannes Festivali’nde gösterilen “France”, Javier Bardem’in başrolü üstlendiği ve bu yıl Avrupa Sinema Ödüllerinde En Âlâ Avrupa Güldürüsü kolunda aday gösterilen, Goya Ödülleri’nde ve Iberoamerikan Sineması Platin Ödülleri’nde En Yeterli Sinema, En Güzel Direktör, En Âlâ Senaryo, En Düzgün Erkek Oyuncu mükafatlarını kazanan İspanyol sineması “İyi Patron”; Filistin’in En Uygun Milletlerarası Sinema kısmında Oscar adayı “Akdeniz Ateşi”, İsveç’in Oscar adayı Mısırlı direktör Tarık Saleh imzasını taşıyan “Cennetten Gelen Çocuk” yer alıyor. Sinemalar, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Mimarlar Odası’nda.

34 uzun metrajlı sinema gösterildi
Akdeniz’in kuzeyinden İspanya, Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan, Akdeniz’in güneyinden Malta, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye, Mısır, Tunus ve Fas’tan sinemaların katıldığı şenlik programına, ortak üretimci ülkelerle birlikte 30 ülkeden 34 uzun metrajlı sinema alındı. Ortalarında 2023 Oscar’larında En Düzgün Milletlerarası Sinema kategorisine ülkeleri tarafından aday gösterilmiş 6 sinema yer aldı: İtalya’nın adayı “Nostalgia”, Yunanistan’ın adayı “Manyetik Alanlar”, Lübnan’ın adayı “Hafıza Kutusu”, Filistin’in adayı “Akdeniz Ateşi”, Tunus’un adayı “İncir Ağaçlarının Altında” ve Mısırlı direktör Tarik Saleh’in imzasını taşıyan İsveç’in Oscar adayı “Cennetten Gelen Çocuk”.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZELMAN, Kültürlerarası Sanat Derneği, İzmir Mimarlar Odası ve Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlediği, tüm aktifliklerin fiyatsız olduğu, direktörlüğünü Vecdi Sayar’ın yaptığı şenliğin afişi Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzasını taşıyor. Şenlik kapsamında, İZDOĞA merkezinde konuk direktör ve yapımcılarla ülkemizden şenlikte sinemaları gösterilen direktör, üretimci ve direktör meslek örgütleri temsilcilerini buluşturan, iki gün süren bir yuvarlak masa toplantısı yer aldı. Toplantıda Akdeniz sinemaları ortasında ortak üretim ve dağıtım alanlarında işbirliği imkanları değerlendirildi, somut teklifler ortaya konuldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu