Haber

AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında adı geçen İtalyan milletvekili mahkemeye çıktı

Belçika’da yürütülen Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında adı geçen İtalyan AP üyesi Andrea Cozzolino, Belçika’ya iade talebinin görüşüldüğü Napoli’deki mahkemede hakim karşısına çıkarıldı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, yabancı ülkelerden aldığı rüşvetle AB işlerini etkilemeye çalıştığı iddiasıyla 10 Şubat’ta Napoli’deki bir klinikte gözaltına alınan Cozzolino, Belçika savcılığının talimatıyla bugün Napoli’de hakim karşısına çıktı. iade talebi.

Raporda, Cozzolino’nun avukatları Federico Conte ve Dezio Ferraro’nun duruşmada yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan ve daha sonra itiraf eden eski AP Milletvekili İtalyan Antonio Panzeri’nin müvekkilleri hakkındaki sözlerinin uydurma olduğunu söylediği belirtildi.

Ayrıca Cozzolino’nun avukatlarının, müvekkillerinin sanık olduğu bu davanın arka planında gizli servislerin rol oynadığını, Belçika yargı sisteminin Cozzolino için adil yargılanmayı garanti edemediğini savundukları kaydedildi.

Cozzolino’nun iade talebinin görüşüldüğü dava 14 Mart’a ertelendi.

yolsuzluk soruşturması

Belçika makamları tarafından yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması kapsamında Aralık 2022’de birçok noktada arama yapılmış, 1.5 milyon euro nakit ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanların AP Başkan Yardımcısı görevine son verilen Yunanistan Milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin AP’de asistan olarak çalışan erkek arkadaşı Francesco Giorgi ve AP’nin yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklandı. hukukun üstünlüğü konusunda çalışan sivil toplum kuruluşudur. . Figa-Talamanca daha sonra çıktı.

Giorgi’nin sözleriyle iki Avrupa Parlamentosu Üyesi Andrea Cozzolino ve Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği iddia edildi. AP Lideri Roberta Metsola, Cozzolino ve Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecini başlattı.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları öne sürüldü. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, tezleri reddetti.

Daha sonra gelen haberlerde Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği öne sürülürken, zanlılarla Fas istihbaratı ve Fas’ın Varşova Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un görüştüğü iddia edildi.

haberurgup.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu