Sağlık

Araştırma: Kan testi üç kanser vakasından ikisini tespit ediyor

İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından yapılan kan testinin her üç kanser vakasından ikisini tespit ettiği ve kan testinin 50’den fazla kanser türünü tespit etme konusunda umut verici olduğu açıklandı.

BBC’den Michelle Roberts’ın haberine göre İngiltere ve Galler’de bazı şüpheli belirtilerle aile hekimlerine başvuran 5 bin kişi üzerinde yapılan testlerde kanser vakalarının üçte ikisi doğru tespit edildi. Test aynı zamanda kanser tespit edilen vakaların yüzde 85’inde hastalığın gerçek yerini tespit etti. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Galler” adı verilen kan testinin hâlâ “geliştirilmeye açık” olduğunu belirtti. Ancak uzmanlar, kanser teşhisi konulabilecek vaka sayısını artırabileceğini söyledi.

‘KANSERİN KAYNAĞI YÜZDE 85 BELİRLENDİ’

Test açıkça, farklı kanser türlerinden sızan genetik kod modüllerindeki değişiklikleri aradı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 350’den fazlasına tarama ve biyopsi gibi geleneksel yöntemlerle kanser teşhisi konuldu. Araştırmada kan testi pozitif çıkan hastaların yüzde 75’inde, kan testi negatif çıkan hastaların ise yüzde 2,5’inde kanser tespit edildi. Araştırmacı Prof. Mark Middleton, testin hala kanseri kesin olarak teşhis edecek kadar gerçek olmasa da aslında faydalı olduğunu belirtti.

Mark Middleton, “Test, kanserin kaynağını yüzde 85 doğrulukla tespit edebildi” dedi.

BULGULAR LANCHET ONKOLOJİSİNDE YAYINLANACAK

Teste ilişkin söz konusu bulgular Chicago’da düzenlenecek American Society of Clinical Oncology konferansında sunulacak ve The Lancet Oncology dergisinde yayınlanacaktır.

NHS ayrıca ABD merkezli Grail şirketi tarafından geliştirilen Galleri testini, kapalı kanseri tespit edip etmeyeceğini görmek için semptomsuz binlerce kişi üzerinde test ediyor. Bununla ilgili çalışmaların ilk sonuçlarının 2023 yılında açıklanması bekleniyor. Başarılı olunursa NHS, 2024 ve 2025 yıllarında bir milyondan fazla kişi üzerinde çalışmaya devam etmek istiyor. (DIŞ HABERLER)

dadayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu