Ekonomi

BlackRock hissedar oylamasının ardından yönetim kurulu üyelerini korudu

Yakın zamanda yapılan bir hissedar oylamasında BlackRock Inc. yönetim kurulunu Saba Capital Management’ın meydan okumasına karşı başarıyla savundu. BlackRock’ın dört kapalı uçlu fonunun hissedarları mevcut yönetimin yanında yer alarak varlık yöneticisinin direktörlerini korudu ve BlackRock’ın fonların yöneticisi olarak kalmasını sağladı.

Yönetimindeki 10 trilyon doları aşkın varlıkla dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock ile Boaz Weinstein’ın Saba Capital’i arasındaki anlaşmazlık aylardır devam ediyor. Bu fonlarda önemli bir hissedar olan Saba Capital, BlackRock yöneticilerinin kendi adaylarıyla değiştirilmesi için bastırmış ve BlackRock’ın bazı fonların yöneticisi olmaktan çıkarılmasını istemişti.

BlackRock Kapalı Uçlu Fonlar Yönetim Kurulu Başkanı Glenn Hubbard, Cuma günü yaptığı açıklamada, hissedarların birkaç fonda yönetim kurulunun adaylarını desteklediğini ve Saba’nın çabalarının üst üste ikinci kez reddedildiğini duyurdu. Hubbard, hissedarların Saba’nın mevcut yönetimden daha fazla değer sağlayabileceği iddiasına katılmadıklarını vurguladı.

Buna karşılık Saba Pazartesi günü hayal kırıklığını dile getirerek BlackRock’ı fon sahiplerinin görüşlerini yeterince dikkate almamakla eleştirdi. Saba, değişim ihtiyacının gerekçesi olarak fonların düşük performansına işaret etti ve fonların temel varlıklarına yapılan iskontoyu azaltmak için hisse geri alımları da dahil olmak üzere potansiyel olarak 1,4 milyar dolarlık değeri ortaya çıkarabilecek stratejileri savundu.

Saba’nın argümanlarına rağmen, oylama yapılan sekiz fonun hiçbirinde yöneticilerin değiştirilmesi veya fon yöneticisinin görevden alınması için gerekli oyları sağlayamadı. Kalan iki fonun toplantıları, yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle önümüzdeki aya ertelendi.

BlackRock’ın fonları için direktör seçimi, tedavüldeki hisselerin çoğunluğunu gerektiriyor ve bu da birkaç fonda taraflardan herhangi biri tarafından sağlanamadı. Sonuç olarak, mevcut yöneticiler bir sonraki seçim döngüsüne kadar görevlerine devam edecek.

Perakende yatırımcılara, emeklilik fonlarına hizmet veren ve hükümetlere danışmanlık yapan BlackRock, performansı artırmak için önlemler aldı ve yöneticilerinin Saba’nın adaylarına göre daha üstün bir seçim olduğunu savunuyor. İki kuruluş arasındaki mücadele, dikkatleri yatırım fonu endüstrisine, özellikle de yeni hisse senedi ihraç etmeyerek ya da itfa etmeyerek açık uçlu fonlardan farklı şekilde işleyen kapalı uçlu fon segmentine çekti.

Hissedar toplantılarından elde edilen ön oy sayımı nihai belgelendirmeyi bekliyor. Bu arada, anlaşmazlığı mahkemeye taşıyan Saba, BlackRock’ı sorumlu tutmak için yasal işlem başlatmayı planlıyor.

BlackRock’ın bu konudaki danışman ekibinde JPMorgan Chase, Sidely Austin LLP, Willkie Farr & Gallagher LLP, Stradley Ronon ve Georgeson yer aldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberposof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu