Haber

Çanakkale’de ‘denizlerin prensi’ lüferin kilosu 400 TL

Geçen yıl MARMARA Denizi’nde yoğun olarak görülen ‘denizlerin prensi’ olarak bilinen lüfer, bu sezon beklenen bolluğa ulaşamadı. Tezgahlarda nadiren görülen lüferin kilo fiyatı 400 TL’ye kadar çıktı.

1 Eylül prestijiyle av yasağının kaldırılmasının ardından balıkçılar denize açıldı. Dönemin başlamasıyla birlikte palamut bolluğu yaşandı. Yaklaşık 3 ay süren palamut yoğunluğu yerini zinekopaya bıraktı. Son zamanlarda tezgahlardaki hamsi bolluğu dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz yıl Marmara Denizi’nde görülen ve ‘denizlerin prensi’ olarak bilinen lüferde beklenen bolluğa henüz ulaşılamadı. Tezgahlarda nadiren görülen lüferin kilo fiyatı 400 TL’ye kadar çıktı.

‘ÇİNECOP ÇOK FAZLA’ “Lüfer yerine lüfer çok var. Bu sene lüfer yok denecek kadar az. Geçen sene 85 liraya lüfer sattık ama bu sene lüfer yoktu. Vatandaşlar hamsi tüketmeyi tercih ediyor. Çünkü fiyatı ucuz. Trollerin önümüzdeki dönemde çalışması durumunda pullu balıkların da bulunacağını tahmin ediyoruz.” İstavrit, mezgit, kefal gibi balıklar. Av yasağı başlayana kadar” dedi.

Balıkçılardan Cemal Kartal, “Hamsi zamanı ama yaban mersini devam ediyor. Sıra hamsi, istavrit ve tekir gibi balıklara geldi. 2 gündür devam eden fırtına balık fiyatlarını 2015’te etkiledi. Az ama bu balığın gelmesine engel değil. Türkiye’de balıkçılar çalışmaya devam ediyor. Fiyatı da iyi. Kilosunu 50 liradan satıyoruz. İri hamsinin kilosu 70 liradan satılıyor” dedi.

tefennihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu