Yaşam

Christopher Nolan’ın Son Efsanesi Oppenheimer’ı İzleyen ve Seven Herkesin Beğenebileceği Filmler

Christopher Nolan, ünlü fizikçi Julius Robert  Oppenheimer’ın hayatından esinlenildi oppenheimer Film, son yılların en çok beklenen yapımlarından biriydi. Artık yeniden vizyona giren sinema, şimdiden tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı.

II. Dünya Savaşı sırasında ilk nükleer silahın yapıldığı Manhattan Projesi’nde yer alan Oppenheimer, ‘atom bombasının babası’ olarak anılıyor.

Nolan tarafından yazılan senaryo, Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in Pulitzer Ödüllü “Amerikan Prometheus” kitabından uyarlandı.

Filmin oyuncu kadrosu Cillian Murphy, Emily Blunt ve Matt Damon gibi isimlerden oluşuyor.

Böylesine inanılmaz bir filmin çok farklı bir tadı var, hem nükleer savaşı ele alması, biyografik olması hem de Nolan’ın imzası olan beyin yakan tarzı.

Bu içerikte, oppenheimerYukarıda listelediğimiz farklı kategorilerde yer alan ve filmi sevenlerin beğeneceğini düşündüğümüz filmleri sizler için listeledik.

Önce nükleer savaş filmlerinden, ardından bilim insanlarının biyografik hikayelerinin yer aldığı filmlerden ve son olarak da Nolan’ın çok katmanlı ve düşündürücü filmlerinden örnekler veriyoruz.

İyi seyirler.

1. Ahit (1983)

İmdb: 6.9

Film, Kaliforniya’da bir nükleer savaştan sonra toplumları ve sağlıkları kötüleşen bir aile hakkındadır. oppenheimerAradaki fark, bu sinemanın bombalamalardan sonra teröre odaklanmasıdır.

Herkes elinden geldiğince hayatına devam etmeye çalışsa da, atom serpintisinin ölümcül etkileri her şeyi imkansız hale getiriyor ve dünyanın sonundan sonraki hayatın kasvetli ve gerçekçi bir tasviri yapılıyor.

Müdür:Lynne Litman

2. Ertesi Gün (1983)

IMD: 7.0

Film, ABD ve Sovyetler Birliği’nin birbirini bombalamasından sonra Kansas’ta bir grup insanı konu alıyor. Sayısız izleyici, nükleer yıkımın ve kaotik serpintilerin gerçekçi tasviri karşısında dehşete kapıldı, çünkü bu film ilk gösterime girdiğinde gerçeğe dönüşmeye çok yakındı.

Müdür:Nicholas Meyer

3. Sahilde (1959)

İmdb: 7.1

Yıl 1964. Kuzey yarımkürede yaşam var. Amerikan denizaltısı Avustralya’ya demir attı. Küresel bir nükleer savaşın ardından, Avustralya sakinleri tüm yaşamın birkaç ay içinde yok olacağı gerçeğini kabul etmek zorunda kalıyor.

Müdür:Stanley Kramer

4. Yol (2009)

İmdb: 7.2

Aynı adlı kitaptan uyarlanan geleceğin anlatı sinemasında, kıyamet sonrası Amerika bir cehennemdir. Tek savunma araçları tüfek olan bir baba ve oğul, hayatta kalma mücadelesi veriyor. Hem bilim kurgu hem de Western türünde özel bir sinemadır.

Müdür:John Hillcoat

5. Godzilla (1954)

İmdb: 7.5

Film, atom bombası denemesiyle uyanan prestijli bir canavarın arkasında ölüm, yıkım ve acıyı bırakmasını anlatır. Yeni Godzilla sinemalarındaki ‘sıkıcı’ insan karakterlerinin aksine yepyeni olanlar, yaratığın öfkesinden etkilenenlerin çabalarıyla çekilmez bir iş çıkarıyor.

Oppenheimer gibi bir bilim adamı, insanlığın canavarı silahlandırıp benzer bir felakete neden olacağından korkarak onu yok edebilecek yeni bir cihaz kullanmak konusunda isteksizdir. Bu nedenle film, insanlara Oppenheimer’ın yarattığı yıkıcı gücü kötüye kullanmaya devam ederlerse neler olabileceğini adeta gösteriyor.

Müdür:Ishiro Honda

6. Bekçiler (2009)

İmdb: 7.6

Alan Moore’un popüler çizgi romanından uyarlanmıştır. film, 1985’te, Richard Nixon’ın hâlâ Amerika Birleşik Devletleri başkanı olduğu, maskeli kanunsuzların kol gezdiği ve kıyamet saatinin neredeyse gece yarısına geldiği alternatif bir dünyayı anlatıyor. Bu filmin çatışması, ABD ile Sovyetler arasında nükleer savaşın patlak vermesini engellemeye çalışan karakterlerin etrafında dönüyor.

Oppenheimer gibi Watchmen de insanlığı yıkımdan korumakla görevli kişilerin kendilerinin nasıl yok edici olabileceğinin analizi olarak değerli bir çalışma.

Müdür:zack snyder

7. Dünyanın Durduğu Gün (1951)

İmdb: 7.8

Soğuk Savaş’ın ilk günlerinde geçen bu bilim kurgu klasiği, uzaylı Klaatu’nun gezegenin yok olmasını önlemek için bir barış mesajı iletmek üzere Dünya’ya gelişini anlatıyor. Oppenheimer’ın Nazilerin atom bombasını kullanmasını engellemeye çalışması gibi, Klaatu da kendi gezegenini yok etmeye karar vermeden önce insanlığın kendi nükleer bombalarını kullanmasını engellemeye çalışır.

Müdür:Bilge Robert

8. Ofret (1986)

İmdb: 7.9

Tarkovsky’nin son filminde gazeteci, filozof ve oyuncu Alexander, doğum gününde tüm aileyi bir araya getirmek ve oğluyla özel bir şey paylaşmak istiyor. Ancak III.

Müdür:Andrei Tarkovski

9. Kara Yağmur (1989)

İmdb: 7.9

Masuji Ibuse’nin romanından uyarlanan Japon drama filmi, Hiroşima bombalamasından sonra olanları anlatıyor.

Müdür:Shohei İmamura

10. Güvenli Başarısız (1964)

İmdb: 8.0

Eugene Burdick ve Harvey Wheeler’ın 1962 tarihli türünün tek örneği romanına dayanan film, Moskova’yı yok etmek için bir grup ABD bombardıman uçağını gönderen kritik bir hatanın neden olduğu bir krizi ve ardından bombardıman grubunu nükleer bir saldırı başlatmadan önce durdurma girişimlerini anlatıyor.

Müdür:Sidney Lumet

11. Konular (1984)

İmdb: 8.0

Nükleer savaşın ve onun kuzey İngiltere’deki Sheffield şehri üzerindeki etkilerinin dramatik bir anlatımı olan film, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ortasında patlak veren bir çatışma sırasında iki aileye odaklanıyor. NATO ile Varşova Paktı arasındaki nükleer değiş tokuş başlarken, nükleer savaşın tıbbi, ekonomik, sosyal ve çevresel sonuçları da ele alınıyor.

Müdür:Mick Jackson

12. Demir testeresi Sırtı (2016)

İmdb: 8.1

Okinawa Savaşı sırasında, II. İkinci Dünya Savaşı ABD Ordusu Doktoru Desmond T. Doss, insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinde tek kurşun atmadan Onur Madalyası alan ilk kişi olur.

Müdür:Mel Gibson

13. Dr. Strangelove veya: Endişelenmeyi Bırakmayı ve Bombayı Sevmeyi Nasıl Öğrendim (1964)

İmdb: 8.4

Paranoyak bir ABD generali, Sovyetler Birliği’ne bir saldırı başlattığında, Amerika’nın dahi lideri ve aynı derecede beceriksiz kabinesi, onun küresel kıyameti başlatmasını engellemeye çalışır. Ancak tüm çabalarına rağmen Akın, tüm dünyayı yok eden bir Rus düzeneğini ateşlemeyi başarır.

bu sinema oppenheimer.

Müdür:Stanley Kubrick

Gelelim biyografik filmlere…

Bilim adamlarının risk, heyecan ve kalp kırıklığıyla dolu hayat hikayelerini üstlenmeleri için. oppenheimerBuna benzer birkaç film örneği vermek gerekirse…

14. Radyoaktif (2019)

İmdb: 6.3

Sinemada adından daha çok söz ettirilmesi gereken kadın fizikçi Marie Curie’nin yaşam öyküsü, onun dünyayı değiştiren Nobel ödüllü çalışmasının inanılmaz gerçek öyküsünü gözler önüne seriyor.

Müdür:Marjane Satrapi

15. Sonsuzluğu Bilen Adam (2015)

İmdb: 7.2

Matematiğin önemli bir öncüsü olan Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan’a odaklanan film, Birinci Dünya Savaşı yıllarını anlatıyor. Film, Robert Kanigel’in 1991 tarihli aynı isimli kitabından uyarlanmıştır.

Müdür:mat kahverengi

16. Her Şeyin Teorisi (2014)

İmdb: 7.7

Büyük astrofizikçi Stephen Hawking hakkındaki bu sinema filmi, 2007’de Hawking’in eşi tarafından yazılmıştır. Sonsuza Yolculuk: Stephen ile Hayatım Anılardan uyarlanmıştır. Hawking, bir motor nöron hastalığından muzdarip olduktan sonra bile bilim alanına bazı mükemmel katkılarda bulunmaya devam etti ve yaşadığımız topraklardan daha büyük şeyleri keşfetmemize yardımcı oldu.

Müdür:James Marsh

17. Üçlemeden Sonraki Gün (1981)

İmdb: 7.9

Bu Peabody Ödüllü belgesel, J. Robert Oppenheimer’ın ve Manhattan Projesi’nin hayatını araştırıyor ve bombanın üretimi üzerinde fiilen çalışan bilim adamlarının tanıklıklarını ve geliştirilmesine ilişkin arşiv görüntülerini içeriyor.

Nolan’ın Açıkr olarak, Trinity’den Sonraki GünVe bombanın yapımında emeği geçenler, bu bilim adamının neler başardığını düşünürken, onun inanılmaz ve öncü zekasını keşfederler.

Müdür:başka Jon

18. Taklit Oyunu (2014)

İmdb: 8

İngiliz kriptolog Alan Turing, bir grup matematikçinin yardımıyla, II. Dünya Savaşı’nı sona erdirme umuduyla Nazi partisinin Enigma makinesi kodunu kırmaya çalışır. Film, Andrew Hodges’ın çok satan kitabı Alan Turing: MuammaDan uyarlandı.

Müdür:Morten Tyldum

Christopher Nolan’ın imza filmlerinin zamanı geldi!

36 Oscar adaylığı ve 10 ödül sahibi olan ünlü yönetmenin filmleri, lineer zamandan uzaklaşan hikaye anlatımlarıyla adeta bilmece çözüyor. İşte bu formatın sinemasından bazı örnekler:

19. İlke (2020)

İmdb: 7.3

Tüm dünyanın hayatta kalması için savaşan bir kahraman, gerçek zamanın ötesinde ortaya çıkacak bir görevle uluslararası casusluğun alacakaranlık dünyasına seyahat ediyor.

Oyuncular:John David Washington, Kenneth Branagh, Robert Pattinson

20. Hatıra (2000)

İmdb: 8.4

Kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir adam, karısının katilinin izini sürmeye çalışır.

Oyuncular:Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

21. Prestij (2006)

İmdb: 8.5

Trajik bir kazanın ardından, 1890’ların Londra’sındaki iki sahne sihirbazı, birbirlerini alt etmek için sahip oldukları her şeyi feda ederken kesin illüzyonu yaratmak için bir savaşa girerler.

Aktör S:Hugh JackmanChristian BaleMichael Caine

22. Başlangıç ​​(2010)

İmdb: 8.8

Rüya paylaşım teknolojisini kullanarak şirket sırlarını çalan bir hırsıza, bir CEO’nun zihnine bir fikir yerleştirmek gibi ters bir görev verilir, ancak trajik geçmişi projeyi ve grubunu felakete mahkûm edebilir.

Aktör S:Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

habermanyas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu