Haber

Çiğli’de Yerel Eşitlik Eylem Planı onaylandı

Çiğli Belediyesi tarafından hazırlanan “2023 Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP)” belediye meclisinde onaylanarak kabul edildi. Plan, Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Şehirler Programı’ndaki toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesinin hayata geçirilmesi temelinde hazırlandı.

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı (CEMR) belediye meclisinde kabul eden Çiğli Belediyesi, bu doğrultuda yaklaşık bir yıldır titizlikle yürüttüğü Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın hazırlıklarını tamamladı. imzaladığı protokol ile Plan hazırlanırken iç ve dış paydaşlarla periyodik toplantılar yapılmıştır.

10 bin kadınla sosyal değerlendirme anketi, 2 bin kişiyle ihtiyaç tespit anketi yapıldı. Eğitim, istihdam, katılım, kentsel hizmetler, sağlık ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme faaliyetlerinden oluşan plan kapsamında kadınlar, çocuklar, engelliler ve toplumun diğer dezavantajlı kesimlerine yönelik kapsayıcı hizmetler planlandı. Çiğli Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan YEEP, Belediye Meclisi tarafından onaylanarak faaliyete geçti.

Gümrük: “Eşitlik eylem planımızı tamamladık

Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın vatandaşların yerel hizmetlerden eşit ve adil bir şekilde yararlanması açısından çok değerli olduğunu vurgulayan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğli Belediyesi olarak Yerel Eşitlik Eylem Planımızı toplumsal cinsiyet eşitliğini yerleştirmek ve uygulamak için oluşturduk. yönetim anlayışımızda eşitlik yaklaşımı. Bu plan ile eğitim, istihdam, cinsiyete dayalı şiddet, karar alma mekanizmalarına katılım olarak belirlediğimiz tematik alanlarda faaliyetler yürüterek, çoklu ayrımcılığa maruz kalan bireylerin kentsel yaşamın tüm alanlarında eşit olarak yer almalarını sağlamayı hedefliyoruz. , kentsel hizmetler ve sağlık.”

“Eşit, adil ve yaşanabilir bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğiz”

YEEP’in iç ve dış paydaşların görüşleri alınarak hazırlandığını belirten Lider Gümrükçü, “Yerel yönetimlerin tüm politika ve uygulamalarında; Toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmek, hak temelli bakış açısıyla katılımcı ve savunucu bir yaklaşımı benimsemek, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmak, bunu sunulan tüm hizmetlere yansıtmak değerlidir ve tüm bunlar eylem planımızın merkezinde yer almaktadır. Müdürlüklerimiz ve dış paydaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz bu planın uygulanmasını sağlayacak, başta kadın ve çocuklar olmak üzere insan hakları temelinde sosyalist-katılımcı belediyecilik anlayışımızla dayanışma içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Eşit, adil, özgür ve yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

bornovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu