Ekonomi

Country Garden temerrütten kurtuldu

Şirket kaynakları, dün, 2026 ve 2030 tarihli, toplam değeri 990 milyon dolar olan iki dolara endeksli borçlanma senedine 22,5 milyon dolar faiz ödemesini prestijli bir şekilde ödediğini açıkladı.

Şirketin 7 Ağustos’ta vadesi gelen faizini ödeyemediği iki tahvilin 30 günlük “tolerans süresi” bugün mesai bitiminde sona erdi.

Hisse senedi ödeyerek borcunu ödedi.

Öte yandan şirket, 4 Eylül’de Hong Kong Borsası’nda, merkezi sanayi ve inşaat şirketi Kingboard Holding’e olan 40 milyon dolarlık borcunun 34 milyon dolarını ödemek üzere 350,6 milyon yeni dolarla hisselerinin işlem gördüğünü duyurdu. Hong Kong’da. katılma paylarının %1,27’sini hisse ihraç ederek devrettiğini açıkladı.

Şirket borç krizinde

Çin’in en büyük özel emlak şirketi Country Garden, daha önce borçluların çoğunluğunun, süresi 2 Eylül’de dolan 3,9 milyar yuan (535 milyon dolar) yuan endeksli iç borç tahvilinin ödemesini yeniden yapılandırmalarını sağlamıştı.

Borç krizine giren şirket yukarıda belirtilen adımlarla zaman kazanmış olsa da borçlarını ödemede yaşadığı sorun ve 109 milyar yuan’a (yaklaşık olarak) ulaşacak kısa ve orta vadeli borç yükümlülüklerini nasıl karşılayacağına dair sorular var. gelecek yıl 14,9 milyar).

Çin’de Kovid-19 salgınının etkileri ve hükümetin şirketlere uyguladığı borçlanma kriterleri nedeniyle konut sektöründe son 3 yılda yaşanan düşüş, ülkenin en büyük gayrimenkul yatırımcılarının borç krizini derinleştiriyor.

Son 6 yılda konut satışlarında sektörün lideri olan Country Garden’ın yılın ilk yarısında satış gelirleri yüzde 35 oranında azalırken, şirket ilk 6 yılda 6,7 ​​milyar dolar zarar açıkladı aylar.

Şirketin toplam borç yükü 35 milyar doları aşıyor; bir yıllık vadesi 109 milyar yuan (14,9 milyar dolar) ve daha uzun vadesi 156 milyar yuan (21,3 milyar dolar) şirketin iç ve dış borç tahvilleri ve banka kredilerine bağlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu