Ekonomi

GameStop yatırımcısı, Keith Gill’e açtığı dolandırıcılık davasını geri çekti

GameStop (GME) yatırımcısı, Keith “Roaring Kitty” Gill’e karşı açtığı menkul kıymet dolandırıcılığı davasını üç gün sonra geri çekti.

Ani dava geri çekilmesi ve gelecekteki olası eylemler

Davacı Martin Radev, 1 Haziran’da New York Doğu Bölge Mahkemesi’ne gönüllü olarak davayı geri çekme talebi sundu. Dava, “hüküm olmadan” geri çekildi, bu da Radev’in gelecekte benzer bir dava açabileceği anlamına geliyor. 28 Haziran’da açılan dava, Gill’in sosyal medya gücünü kullanarak GameStop (GME) hisse fiyatlarını yapay olarak yükseltmek amacıyla bir “pump and dump” operasyonu düzenlediğini ve bu nedenle yatırımcıların kayıplar yaşadığını iddia ediyordu.

Gill’in son faaliyetleri ve piyasa etkisi

Radev, Gill’in 120.000 GME call opsiyonunu, 21 Haziran sona erme tarihinden önce satma niyetini diğer GME yatırımcılarına ve iş ortaklarına bildirmeyerek menkul kıymet dolandırıcılığı yaptığını iddia etti. Dava aniden geri çekilmiş olsa da Dynamis LLP’nin kurucu ortağı ve eski federal savcı Eric Rosen, bu durumu beklediğini söyledi. Rosen, 30 Haziran tarihli blog yazısında, davanın üç temel iddiaya dayandığını ve Gill’in “iyi hazırlanmış” bir dilekçe ile davayı kolayca reddedebileceğini belirtti.

2021 GameStop short sıkışmasında kilit rol oynayan Gill, 13 Mayıs’ta sosyal medyaya geri dönerek GameStop fiyatında önemli dalgalanmalara neden olan bir dizi şifreli meme paylaştı. Gill, Haziran ayının başlarında Reddit’te 21 Haziran sona erme tarihli 120.000 GME call opsiyonunu yayınladı. Bu opsiyonları sona erme tarihinden önce kullanarak portföyüne 4 milyon GME hisse daha ekledi.

En son olarak Gill, ABD’deki Chewy pet shop’tan dokuz milyon hisse alarak şirkette %6,6’lık bir sahiplik payına sahip oldu. Bazı analistler, Gill’in Chewy ile başka bir GameStop tarzı short sıkışma hazırlığında olabileceğini düşünürken diğerleri, onun satın alımlarının şirketin fiyatını yükseltmek için yeterli olacağını düşünüyor.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu