Haber

İBB MECLİSİ’NDE ‘CAMİ’ TARTIŞMASI

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ikinci oturumu Eylül ayında gerçekleştirildi. 20 ilçenin İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları mecliste görüşüldü. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile İBB İmar ve Bayındırlık Kurulu Başkanı arasında cami ile ilgili tartışma yaşandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Eylül ayı toplantısının ikinci oturumu, Meclis 2. Başkan Vekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında İBB Saraçhane binasında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 20 ilçenin imar ve bayındırlık raporları görüşüldü. Komite toplantılarında Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, iptal edilen imar raporlarıyla ilgili bir konuşma yaptı. İBB İmar Kurulu Başkanı Adnan Zeki Bostan ile Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

“YAPILAN HATAYA HİÇBİR YER OLMADAN PLANA CAMİ KOYULDU”

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bugün konuyla ilgili bir gündem maddesi olmamasına rağmen planlarımıza yönelik itirazlarımızın bu kurulda görüşülmesini bekliyorduk. Yer kaldı. Anladığım kadarıyla bunu onaylamayacaksınız” dedi. 2024’e kadar. Belki başka bir belediye başkanı geldiğinde itirazı olmaz.” İşlerin daha sorunsuz ilerlemesi için mi yapılıyor? Anlayamıyorum. 8 ana başlıktan dolayı itiraz ediyoruz. Bunlardan biri mahkeme kararlarının doğru sorgulanmaması, gerçeklerin analiz edilmemesidir. Konunun bağlamı dışında analiz edilirler. Bu nedenle yanlış kararlar alındı. Bu kararları doğru vermenin değeri, planın bir daha asla iptal edilmemesidir. Planı ne kadar doğru yaparsak tekrar iptal edilme ihtimali o kadar artar. İbadet yerleri, okul alanları, ortak alanlar var. Yapılanların inancımıza saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Yapılan yanlışı düzeltmek için ihtiyaç kalmadığında yerine cami yapılmıştır. Bu gerçekten hiç yakışmıyor. Sizlerden bu konudaki gerçekleri bilim ve ahlak karşısında değerlendirmenizi rica ediyorum. Planın iptaline neden olan konu da plandan çıkarıldı. “Bu mantıksız bir şey” dedi.

“CAMİLERE SAYGIYI SİZDEN ÖĞRENECEK Mİ?”

Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt’un konuşmasının ardından konuşan İBB Planlama ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Adnan Zeki Bostancı, “Yalanla örtbas edilmeye çalışılıyor, amaç iftira atmak. İtirazların belgeleri dün geldi. belediye başkanı? Şimdi camiye saygı gösterin, bırakın Allah aşkına. Camiye saygıyı sizden mi öğreneceğiz? İstismar gelince camiyi hoş bir şekilde kullanmaya çalışın. İstismar etmezsiniz, istismar edersiniz. Camiyle ilgili hiçbir şey söylemiyorsunuz. Cami de diğer ekipmanlarla birlikte yerleştirildi. Neye saygısızlık yapıyoruz? Kafanız karıştı, kafanız karıştı. Saygısızlık etmeye çalışıyorsunuz. Liderliğiniz o kadar militan ki tek bir şeye takılıp kalıyorsunuz. 2460 hektarlık bölge planında parsel var ve onun üzerinde gösteri yapmaya çalışıyorsunuz, belediye başkanısınız, devlet adamısınız, devlet adamına karşı militansınız, bireye sahip çıkıyorsunuz, bireyden intikam almaya çalışıyorsunuz. “Yakışmıyor, yazık.” Şöyle cevap verdi:

“CAMİYİ BİR Usulsüzlüğe DAHİL ETMEK, CAMİE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK ADALETSİZLİKTİR”

Son olarak söz hakkı talebinde bulunan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, şunları söyledi: “Karar verildikten sonra, kullanmam gereken pek çok kelimeyi kullanmadan, ön yargılara kapılmadan, zor yutkunarak söyleyeceğimi kibarca söyleyebilirim. Karara göre önyargılı olmadan daha hoş konuşabiliyorum.” ve arkadaşlarınız konuşma nezaketsizliği yapmadan neyle ve kiminle konuştuklarının farkında değiller. Bu konunun değerlendirileceğine olan inancımı korurken, hâlâ nezaketle, umutla, saygıyla, ahlakla konuşmaya çalışıyorum. Efendim neden 90 bin metrekarelik bir yerde mahsur kaldınız? Mekanın sahibini tanımıyorum, sahibiyle hiç yemek yemedim, içmedim. Lideri ziyaret ettiklerini biliyorum. Kimseye karşı bir amacım yok. Niyet sahibi olabilmem için onların sahip olduğu bir hakkı almam gerekiyor. Kimsenin sahip olduğu bir hakkı gasp etmiyorum. Tam tersine yaklaşık 20 yıl boyunca bu hakkın ne olursa olsun korunmasını istiyorum. Ama ben bu hakkı korumak yerine Esenyurt halkını korumak istiyorum. İmar değişikliği yapıp, imar değişikliği yaparak bedelini şehre ödeterek milyonlarca liralık kazanç elde edilmesine karşı çıkmak ahlaklı bir belediye başkanının görevidir. Arkadaşlar ister itiraz etsin, ister kendi söylemini uydursun, gerçek budur. Camiye yönelik eleştirimin arkasındayım. Camiyi usulsüzlüğe dahil etmek camiye yapılan en büyük haksızlıktır. Onu savunmak da benim görevim. Bu misyonu kendimde görüyorum. İnancım ve içinde bulunduğum durum nedeniyle bunu savunmam gerektiğini söylemeliyim. Efendim, ‘intikam almak’ ne anlama geliyor? İntikam alacağım. Kimsenin bana yaptığı hatanın karşılığını vermeyeceğim. Kimseye bedel ödetmiyorum. “Aksine ben birilerinin Esenyurt’tan haksız kazanç elde etmesini engellemeye çalışıyorum” dedi.

pazaryoluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu