Haber

İran Cumhurbaşkanı: Savaşı başlatan taraf olmayacağız

ABD askeri üssüne düzenlenen saldırının ardından iki ülke arasında gerilim yeniden tırmandı. ABD askerlerinin öldüğü saldırı nedeniyle İran Suçlarken Tahran yönetiminden yeni bir açıklama geldi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, “Savaşı başlatan taraf olmayacağız” dedi. Reisi ise her türlü zorbalığa sert bir şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

İRAN’DAN ABD’NİN TEHDİTLERİNE CEVAP

ABD’nin İran’a yönelik artan tehditlerine yanıt veren Reisi, “Savaşı başlatan taraf olmayacağız ancak herhangi bir güç İran’a zorbalık yapmaya kalkışırsa İran olarak biz de en güçlü şekilde ve en iyi şekilde karşılık vereceğiz” dedi. pişman olacaklardır.” İfadelerini kullandı. İran’a yönelik “tehdit” dilinin sonuç vermeyeceğini vurgulayan Reisi, “Eskiden İran’dan söz ettiklerinde tehdit dili kullanır, ‘askeri seçenekler masada’ derlerdi. Artık bu sözleri duymuyoruz. ‘İran’la savaş istemiyoruz’ diyorlar.” söz konusu.

ÜLKESİNİN SAVUNMA GÜCÜNE DİKKAT ÇEKTİ

İran silahlı kuvvetlerinin gerekli güç ve donanıma sahip olduğunu belirten Reisi, “Bugün ülkenin savunma kapasitesi caydırıcı bir güç haline geldi. İran’ın askeri gücü bölgedeki hiçbir ülkeye tehdit oluşturmuyor. Tam tersine bölge ülkeleri Bölgenin istikrarı ve güvenliği için askeri gücümüze güvenebiliriz.” İfadelerini kullandı.

NE OLDU?

Ürdün’ün Suriye sınırına yakın bölgede bulunan Tower 22 adlı üsse drone saldırısı düzenlendi. ABD, saldırıda 3 askerin hayatını kaybettiğini, 25 askerin ise yaralandığını duyurdu. İran’a işaret eden ABD Başkanı Joe Biden, saldırının İran merkezli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Tahran yönetimi saldırıyla ilgili herhangi bir temaslarının olmadığını açıkladı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

kumruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu