Haber

İran, Fransa’yı ‘başka ülkelerin içişlerine karışma’ konusunda uyardı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MacronBaşka ülkelerin iç işlerine karışmak yerine kendi ülkesine odaklanmayı “tavsiye etti”.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a yaptığı 2 günlük ziyaretin ardından ülkesinin Beyrut Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenleyen Abdullahiyan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Abdullahiyan, başta cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere Lübnan’ın siyasi ve diğer sorunlarının çözümünün Lübnan’da olduğunu belirtti. İran ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın iç işlerine karışmaya niyeti yok. Müdahaleyi uygun bulmuyoruz ve durumun daha da geriye gitmesine neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, Suudi Arabistan’la diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının ardından bölgede önemli olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi. “Bazı ülkeler diplomatik ilişkilerin restorasyonu ve normalleştirilmesi konusunda bizimle açık veya hızlı bir şekilde diyaloga giriyor.“Eee” dedi.

‘Kendi ülkesinin durumuna odaklanmasını tavsiye ediyorum’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Lübnan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki krize müdahalesi”Abdullahiyan konuyla ilgili soruya yanıt verdi Macron’a başka ülkelerin meselelerine karışmak yerine kendi ülkesinin durumuna odaklanmasını tavsiye ediyorum.” o cevapladı.

‘Irak ve Suriye’nin ortak sınırında yeniden askeri ve güvenlik ortamı yaratılmasına gerek yok’

Abdullahiyan, ABD’nin son dönemde Irak ve Suriye’deki bölgelere yaptığı askeri sevkiyatlarla ilgili soruya yanıt olarak, ” Bölgedeki sınırlarımız dostane, ticari ve ekonomik sınırlar olarak kalmalıdır. “Irak ve Suriye’nin ortak sınırında yeniden askeri ve güvenlik ortamı yaratılmasına gerek yok.”dedi.

‘İsrail rejimiyle her türlü ilişkinin normalleşmesini stratejik hata olarak görüyoruz’

Eski Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Manguş’un İsrailli mevkidaşı ile görüşmesinin ardından görevden alındığını hatırlatan Abdullahiyan, “Son dönemde dünya, Libya halkının Filistin’i nasıl cesurca savunduğuna tanık oldu. Uydurma İsrail rejimiyle her türlü bağın normalleşmesi” dedi. stratejik bir hatadır.” “Görüyoruz” dedi.

digorhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu