Haber

İspanya’da sandıktan siyasi belirsizlik çıktı

İspanya’da Pazar günü yapılan erken parlamento seçimlerini muhalefetteki muhafazakar Halk Partisi (PP) kazandı. Ancak PP mutlak çoğunluğu elde edemedi. Partinin elde ettiği milletvekili sayısı, sağcı popülist Vox ile koalisyon hükümeti kurmasına yetmedi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını yıl sonuna kadar sürdürecek olan ve AB’nin en büyük dördüncü ekonomisi olan İspanya’yı uzun bir çıkmaz ve muhtemelen yeni bir seçim bekliyor.

Halk Partisi’nin Başbakan adayı Alberto Núñez Feijoo, resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başkent Madrid’de çoğunluğu elde edememelerine rağmen hükümeti kurma görevini üstlendiğini belirtti. Başkentteki seçmenlerinin alkışları arasında konuşan 51 yaşındaki Feijoo, “Hükümeti kurmak için müzakereleri başlatma görevini üstleniyorum” dedi.

Seçim sonuçlarına göre PP, parlamentodaki sandalye sayısını 47 artırarak 136 milletvekili çıkardı. PP’nin beklenen koalisyon ortağı Vox, 33 milletvekili sayısına ulaştı. Ancak bu sonuç 176 sandalyelik salt çoğunluk için yeterli olmadı.


İspanya’da Pazar günü yapılan seçimlerde 37 milyon 500 bin seçmen sandığa çağrıldı.Fotoğraf: Joan Mateu Parra/AP/picture Alliance

Sosyalistler kaybetti

Pedro Sánchez liderliğindeki iktidardaki Sosyalist Parti 122 milletvekili kazanırken, koalisyon ortaklarının da yer aldığı SUMAR 31 sandalye kazandı. 2019 seçimlerinde Halk Partisi’ni iktidara getiren küçük bölgesel partilerin aldığı oy sayısı salt çoğunluğu sağlamaya yetmiyor. Bu partilerle birlikte sol ittifakta toplam sandalye sayısı 172’ye ulaşıyor.

2017’de görevden alınan eski Katalan bölgesel hükümet lideri Carles Puigdemont’un ayrılıkçı partisi Junts’un kazandığı 7 sandalye, Sosyalist Parti’yi iktidarda tutabilirdi. Ancak Belçika’da sürgünde yaşayan Puigdemont daha önce ne PP’yi ne de diğer sol partileri desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Junts lideri Miriam Nogueras seçim gecesi siyasi takviyelerin şartlı olduğunu söyledi. Ayrılıkçı Junts partisi, merkezi devletin iradesine rağmen yeni bir bağımsızlık referandumu yapılmasında ısrar ediyor.


Vox başkanı Santiago Abascal seçimden sonra bir açıklama yapıyorFotoğraf: Andrea Comas/AP Fotoğraf/resim ittifakı

yeni bir seçenek var

Feijóo’nun hükümeti kuramaması durumunda yeniden seçilmesi gerekecek. Bu da İspanya’yı uzun bir siyasi belirsizlik dönemine maruz bırakabilir. Nitekim İspanya’da 2015 ve 2019 seçimlerinin ardından iki kez üst üste hükümet kurulamadı ve her seferinde ikinci tur oylama yapıldı. Aynı durumun tekrarı muhtemel görünüyor.

Macaristan ve Polonya’da hükümeti destekleyen aşırı sağ partiler gibi Vox da hukukun üstünlüğü unsuruyla başı belada olan bir parti. Aynı zamanda parti, Avrupa Birliği’ne şüpheyle bakıyor ve sosyal işler, azınlıkların ve çevrenin korunması ve ayrılıkçıların bastırılması alanlarındaki solcu projelerin iptalini savunuyor.

Yıl sonunda milletvekilliği seçimlerinin yapılması gerekiyordu. Ancak Sánchez, 28 Mayıs’ta yapılan bölgesel seçimlerde sol partilerin mağlup olması üzerine erken seçim kararı aldı.

Yaklaşık 37 milyon 500 bin seçmenin bulunduğu İspanya’da, parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato ile parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin üyelerini belirlemek için Pazar günü yapılan seçimlerde vatandaşlar oy kullandı.

Reuters, AFP / TY,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu