Haber

İstanbul’a sağanak, Anadolu’ya kar geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, perşembe gününden itibaren İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde sağanak yağışların etkili olacağı açıklandı.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, “Perşembe ve Pazar günü Marmara’da yağış var. Önümüzdeki hafta yağışlar yerel olarak devam edecek. Yağışlarla birlikte önümüzdeki hafta sıcaklıklar ciddi oranda düşecek. Ay ortasında Anadolu’da kar yağışı görülecek,” dedi. 15 Kasım civarı.”

Nihayet ülkeye kar yağışı giriyor. Son hava durumu raporlarına göre perşembe gününden itibaren batıdan soğuk hava dalgası geliyor.

İstanbul ve kuzey kesimlerde sağanak yağışın etkili olması beklenirken, Cuma günü de Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de yağış etkisini sürdürecek. Cumartesi ve Pazar günü İstanbul ve Ege’de yeniden sağanak yağış etkili olacak.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, “Türkiye Perşembe gününden itibaren yağışlı havadan etkilenecek. Perşembe’den Pazar gününe kadar Marmara’da yağış var. Önümüzdeki hafta yağışlar bölgesel olarak devam edecek. Yağışlarla birlikte önümüzdeki hafta sıcaklıklar ciddi oranda düşecek. Orta Ayın ayı Anadolu’ya 15 Kasım civarında gelecek.” “Kar yağışı olacak” dedi.

İstanbul’da önümüzdeki dönemde yağışlı havaların yaşanacağını ancak bunun barajların doluluk oranına çok fazla etkisinin olmayacağını belirten Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek, “Özellikle su tasarrufunun acilen hayata geçirilmesi gerekiyor. İstanbul. Suyumuz kalmazsa kurtarılacak suyumuz da kalmaz.” Deprem korkusu gibi bu suyun ekonomik kullanılması bilincinin de topluma aşılanması gerekiyor” dedi.

“Havadaki nem oranının azalması ve güneydeki akıntılar fazlaydı” diyen Adil Tek, sözlerine şöyle devam etti:

”Bu yüzden buharlaşma artıyor. Su da yerden çekilir. Aldığımız haber suyun taban seviyesinden çekildiği yönünde. Yeraltı suyu birikir. Baraj seviyesini yukarı taşımaz, öncelikle alt seviyedeki suyun doldurulması, zeminin suya doyması gerekir. Yağışın bir kısmı kesinlikle oraya gitti. Tabii bu yağışlardan dolayı barajlara su gitti. Ancak bu su yeterli değildir. Önümüzdeki dönemde yağacak yağışlar en fazla bu seviyeyi korumamıza yardımcı olacak. ‘Bu seviyeleri çok daha yükseğe taşımayacaktır.’

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Perşembe gününden itibaren kuzey kesimlerde azalarak mevsim normalleri civarına ineceği, ancak Cumartesi gününden itibaren yeniden yükseleceği tahmin ediliyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu