Haber

Kaçak Yapılara Beton Dökülmesine İzin Verilmez

Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma kapsamında ilçede faaliyet gösteren beton döküm firmalarına “ruhsatsız binalara beton dökülmemesi” yönünde yazı gönderildi.

Yazıda son depremlerin durumun ciddiyetini ve aciliyetini bir kez daha ortaya koyduğu ve bu konuda bazı önlemler alınması gerektiği belirtilirken ilgi mektubunda konuyla ilgili bazı hususlara da işaret edildi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 06.11.2020 55905 sayılı yazısı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ilgili maddesinde “4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu kapsamında bulunan ve Yapı Ruhsatı düzenlenen yapıların uygunluğu yapı denetim firmaları tarafından denetlenir, üretim aşamaları (fiziksel seviyeleri) Ulusal Yapı Denetim Sistemine ve ilgili Belediyeler tarafından yüklenmektedir.Ancak ruhsatsız (kaçak) yapıların rastgele denetimi yapılmamaktadır.Ayrıca İl Müdürlüğümüz bünyesinde Piyasa Gözetimi ve Kontrolü yapılmaktadır. 4703 Sayılı İşlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanması Hakkında Kanun uyarınca Taze beton kontrolü açısından yaptırımlar uygulanmaktadır.Olası bir deprem afeti nedeniyle can ve mal kaybının tazmini mümkün değildir. yerleşimlerin yer değiştirmesi nedeniyle yapılara dökülen taze betonun ve kullanılan diğer malzemelerin kontrol edilememesidir. İlimiz sınırları içerisinde bazı alanlarda fay hattı üzerinde d. Öngörülemeyen sorunlar yaşanmaması için İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Yönetmelik kararları doğrultusunda hazır beton tesislerine işyeri açma ruhsatı veren Büyükşehir Belediyesi ve ilgili İlçe Belediyeleri ruhsatsızlığın önüne geçilmesi amacıyla (yasadışı) inşaat, ilgili makamlardan (Parlamento vb.). Mülkiyet denetimi ile ilgili kararlar alınarak ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesi konusunda gerekli hassasiyeti göstermek gerekmektedir. Bodrum Belediyesi, yarımadada beton üretimi ve döküm faaliyeti yapan firmalara gönderdiği yazıda, “Afet Riskine Karşı Alınacak Tedbirler ve Kaçak Yapılaşmayla Mücadele Kapsamında” denildi. belediye sınırları içindeki ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesine; Mevzuat kapsamında gerekli yasal işlemler belediye tarafından yürütülecektir.” sözlerine yer verdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu