İsrail

Kassam’dan İsrail’e çifte darbe! ‘Ordusunu vur, kamuoyuna yön ver’

  • HABER7

Hamas teşkilatının askerî kanadı Kassam Tugayları, Aksa Tufanı savaşı sürecindeki stratejik hamlelerine bir yenisini daha ekledi. 200 günü aşan savaşta psikolojik üstünlüğü ele geçiren Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nin bütün noktalarında işgalci orduya ağır saldırılar düzenleyebildiği gibi, yayınladıkları görüntülerle İsrail iç kamuoyunu harekete geçirebiliyor. İsrail’in terör saldırılarına rağmen başarıyla muhafaza ettiği esirlerin görüntülerini yayınlayan Kassam Tugayları, Tel Aviv’de Netanyahu yönetimine yönelik öfkenin sokağa taşmasını sağlıyor. Kassam, aynı stratejiyi bu hafta içerisinde iki defa hayata geçirdi.

KASSAM YAYINLADI, İSRAİL KARIŞTI

24 Nisan’da İsrailli Hersh Goldberg-Polin’in görüntülerinin Kassam Tugayları’nın resmi hesaplarından yayınlanmasının ardından İsrail’de sokaklara dökülen esir yakınları, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun evinin önünde toplandı. Göstericiler ayrıca Yahudi Sanatı Müzesi’ndeki bir etkinliğe katılan azılı siyonist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in bulunduğu binanın etrafını sararak tepki gösterdi. İsrail polisi, Ben Gvir’i bölgeden güçlükle uzaklaştırırken göstericilere müdahale etti.

BİR KEZ DAHA: ESİRLERİN GÖRÜNTÜSÜNÜN YAYINLANMASININ ARDINDAN İSRAİL SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Aynı durum dün bir kez daha gerçekleşti.

Kassam Tugayları 27 Nisan’da, Gazze Şeridi’nde esir tutulan 2 İsraillinin görüntüsünü paylaştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın daha önce yaptıkları ve “askeri baskının esirlerin kurtuluşunun tek yolu olduğu ve askeri baskı arttıkça esirlere ulaşma şansının da artacağı” yönündeki açıklamaları eşliğinde başlayan videonun ardından esirlerin konuşmaları yer aldı.

Videoda, esirler Kate Seagal (64) ve Omri Miran (47), İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlar altında yaşadıklarını söyledi. Esirler, en kısa zamanda esir takası anlaşması yapılmasını istedi.

Saldırılar nedeniyle tehlikede olduklarını kaydeden esir Seagal, “Bazen bizden vazgeçtiğiniz hissine kapılıyoruz. Başbakan ve tüm bakanlardan müzakerelerde esnek olmalarını istiyorum. İşi ağırdan aldığınızı düşünüyoruz çünkü bir takas anlaşmasına varılması çok uzun sürdü. Kudüs’te ve Tel Aviv’de birçok gösteri yapıldığını gördüm ve bu gösterilerin devam etmesini istiyorum.” dedi.

“CANLI ÇIKABİLMEMİZ İÇİN ANLAŞMAYA VARILMALI”

Diğer esir Miran, bu sene savaş nedeniyle hiçbir bayramı ailesiyle kutlayamadığını ve en azından Bağımsızlık Günü’nde onlarla beraber olmayı dilediğini ifade etti.

Hamas’ın elinde 200 günü aşkın süredir esir olduğunu dile getiren Miran, “Canlı olarak buradan çıkmamız için bir anlaşmaya varılmasının zamanı geldi. Gösteriler de dahil olmak üzere her türlü yolu kullanarak hükümete baskı yapmak için elinizden geleni yapmanızı istiyorum.” diye konuştu.

Video, esirlerin konuşmasının ardından “Nazist liderleriniz, esir alınan çocuklarınızın kaderini veya duygularını umursamıyor. İş işten geçmeden onlara yetişin.” yazısıyla son buldu.

KATİL NETANYAHU’NUN EVİNE YÜRÜDÜLER

Ve bu görüntülerin ardından İsrail sokakları bir kez daha karıştı.

Tel Aviv, Hayfa ve Batı Kudüs’ün yanı sıra Netanyahu’nun meskeninin bulunduğu kuzeydeki Kayserya kenti ile ülkenin farklı noktalarında hükümetin istifası ve esirlerin geri getirilmesi talep edilen gösteriler düzenlendi. Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, Gazze’deki çatışma ve esirlerin geri getirilmesi için siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek, ülke tarihinin “en sağcı hükümetinin” istifasını ve erken seçim talep eden protestolarını yineledi.

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin yakınları da yakındaki Savunma Bakanlığı önünde Netanyahu ve öncülük ettiği hükümete eleştirilerini yöneltti.

Esirlerin bir an önce evlerine dönmesi çağrıları yaparak davullar ve düdükler çalan protestocular, “Hepsi hemen eve!”, “Yardım!”, yazılı dövizler taşıdı, Netanyahu’yu suçlayan sloganlar attı. Göstericiler, “(Netanyahu) Bibi esirleri serbest bırak” diye bağırdı.

Kaplan Caddesi’nden yürüyerek bakanlık binasının önüne gelen hükümet karşıtı protestocular, esir takası talep eden göstericilerle eylemlerini sürdürdü.

İSRAİL ORDUSUNA HER CEPHEDE TOKAT

İsrail iç kamuoyunu sarsan stratejisini başarıyla uygulayan Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ndeki bütün cephelerde İsrail ordusunu zelil hale getiren taarruzlarını da başarıyla sürdürüyor.

Gazze’nin en kuzeyindeki Beyt Hanun’da keskin nişancı operasyonları düzenleyen, Cuhr el-Dik’te İsrail mevzilerini havan toplarıyla dağıtan, Gazze merkezindeki El-Muğra bölgesinde siyonistlerin askerî araçlarına pusular kuran, Gazze Şeridinin ortasındaki Deyr el-Balah’ta siyonist askerî buldozerini Yasin 105 roketiyle paramparça eden Kassam Tugayları, güneydeki Han Yunus’ta işgalcilere hemen her gün darbe üstüne darbe indiriyor.

Savaşta 200 gün geride kalmasına, İsrail’in acımasız saldırı ve ambargosu sürmesine rağmen operasyonel kabiliyetini yitirmeyen Kassam mücahitlerinin hem savaştaki üstün performansı, hem esirleri korumadaki gayreti hem de İsrail iç kamuoyunu yönlendirebilme yeteneğinin harp tarihine geçtiği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

KAYNAK: HABER7 – AJANSLAR

savastepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu