Haber

Konya’nın en büyük depremi 5.1 büyüklüğünde meydana geldi.

Konya’nın en büyük depremi 5.1 büyüklüğünde meydana geldi.

prof. Dr. Fetullah Arık:

“Ana fay tek parça halinde kırılırsa 6 ile 6,5 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var ama fay segmentlerinin kırılıp hepsinin aynı anda kırılmasını çok olası görmüyoruz. dedi.

KONYA – Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Konya’da 5.1 büyüklüğünde deprem olduğunu, “Konya fay zonunun ana fayı 50 kilometre uzunluğunda, belki bir örtü. Aşağıda daha da uzun.

Konya ve çevresinde dün akşam saatlerinde iki deprem meydana geldi. Sarıcalar ve Yukarıpınarbaşı bölgesinde 4.7 büyüklüğünde deprem kaydedilirken, kısa süre sonra Yazıbelen ve Güveç bölgelerinde 5.1 büyüklüğünde deprem hissedildi. Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, bölgedeki fay zonları hakkında bilgi verdi. prof. Fetullah Arık, Konya fay zonunun Ardıçlı bölgesinden başlayarak güneye ve oradan da Hatip bölgesine kadar devam ettiğini belirtti. En büyük deprem 5.1 büyüklüğündeki bu depremdi. Arka arkaya iki farklı deprem haberi geldi. Sarıcalar ve Yukarıpınarbaşı bölgesinde meydana gelen deprem 4.7 büyüklüğünde oldu. Kısa süre sonra Yazıbelen ve Güveç bölgelerinde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şükürler olsun ki şu ana kadar herhangi bir hasar veya can kaybı haberi gelmedi “Bu sevindirici bir gelişme” dedi.

“Ana fay tek bir kesimde kırılırsa, 6 ila 6,5 ​​büyüklüğünde sarsıntı üretme potansiyeline sahiptir, ancak bunu çok olası görmüyoruz”

Konya fay zonunun yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda ve 4 kilometre genişliğinde olduğunu belirten Prof. Yukarıpınarbaşı’ndan başlayıp Selçuk Üniversitesi yerleşkesinin batısından güneye doğru Yazır bölgesinden geçerek Hatip bölgesine kadar uzanan dağlardır.Bu fay zonu parçalı kırıklardan oluşmuştur.Yüzeyde genişliği 4’e kadar gözlenebilir. kilometre.10-11 Eylül 2009 tarihlerinde bölgede 4,5 ve 4,7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Bundan sonra daha büyük bir deprem meydana geldi, daha önceki açıklamalarımıza ve bilim adamlarının sonuçlarına göre bu Konya fay zonu Ana fay 50 kilometre uzunluğunda ve sürekliliği olduğu için örtü altında olduğu tahmin ediliyor.Ancak vatandaşlarımızın yine de en kötü senaryoya hazırlıklı olması gerekiyor.6,5 büyüklüğünde bir deprem doğal olarak yaşadığımız depremden çok daha önemli hissedilecektir. dün ve yıkıma neden olacak. Ancak 5.1 büyüklüğünde bir deprem binaların hizmete girmesi durumunda yıkıma neden olmaz. Bu konuda paniğe ve endişeye gerek yok” dedi.

“Depreme bağlı bir yüzey yarığı şu ana kadar tespitimizin konusu değil”

Fetullah Arık, Konya’da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından yüzeylerde meydana gelen çatlaklar hakkında bilgi veren depremin ardından, “5.1 büyüklüğündeki bir depremden sonra genellikle yüzeyde kırılma olması beklenmiyor. sarsıntının büyüklüğü 6.5’ten sonra olabilir.Ancak geçtiğimiz günlerde Niğde ve Adana bölgelerindeki depremlerin ardından yüzey kırılmalarının da meydana geldiği söylendi.Ancak bu bölgede Yukarı Pınarbaşı’nda yer yarıklarının meydana geldiği belirtildi. geçen haziran ayında bölgede meydana gelen bir olaya bölgede rastlandı.oradan da bölgeden görüntüler aldık.Yukarı Pınarbaşı’nda oluşan yüzey çatlakları aslında dünkü depremden önce oluşanlardır.Muhtemelen dünkü depremle biraz daha genişlemiş olabilirler. Deprem nedeniyle, “Şu ana kadar yüzeyde bir yarık tespit etmemiz söz konusu değil” dedi.

“Yerleşimlerimizi planlarsak beklediğimiz o büyük felaket olayı olmaz”

Sadece deprem değil, deprem benzeri pek çok doğa olayıyla karşı karşıya olduğumuzu ifade eden Prof. Konya bölgesinde obruklar yaşıyoruz.Dolayısıyla doğayla barışık yaşamak için karakterini net bir şekilde öğrenmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.Binalarımızı ve yerleşim yerlerimizi bilinçli olarak bu şekilde planlarsak büyük afetin geleceğini düşünürüz. gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu