Ekonomi

Küresel hedge fonları rallinin ortasında Hong Kong hisselerini tercih ediyor

Piyasa duyarlılığının son zamanlarda değişmesiyle birlikte, küresel hedge fonları aktif olarak Hong Kong’da listelenen hisseleri satın alarak Çin’e yönelik artan bir yükselişe işaret ediyor.

UBS Group, özellikle hisse senedi uzun-kısa strateji fonları arasında bu işlemlerde önemli bir artış gözlemledi. Bu eğilim, Hong Kong hisse senedi piyasalarının Çin anakarasındaki ekonomik modelleri yakından takip ederek toparlanma işaretleri göstermesiyle ortaya çıktı.

Bir mücadele döneminin ardından Hong Kong piyasaları, kısmen Pekin’den gelen ekonomik destek önlemleri sayesinde Mart ayından bu yana bir toparlanma yaşadı. Hang Seng Endeksi Nisan ayında %7’nin üzerinde bir artış kaydederek Ocak 2023’ten bu yana en iyi aylık kazancını elde etti ve çoğu büyük piyasanın performansını geride bıraktı.

Nisan ayının sonlarına doğru, Hong Kong’daki satın alma modelleri değişti ve hedge fonlar Hong Kong’da listelenen Çinli şirketlerde pozisyon oluşturmaya devam etti. Bu durum, Şubat ayından bu yana görülen ve ağırlıklı olarak açığa satışlardan kaynaklanan eğilimden bir sapmaydı. UBS’in 1 Mayıs tarihli notunda, bu girişlerin hacmi belirtilmeden bu değişikliğin altı çizildi.

Bu hedge fon alımlarının başlıca hedefleri teknoloji ve ihtiyari tüketici sektörleriydi. Meituan, Tencent ve Haidilao gibi önde gelen endeks bileşenlerinin hisse senedi fiyatları geçtiğimiz hafta sırasıyla %21, %15 ve %13 oranında artış gösterdi.

2024’e girerken, birçok fon Çin’de düşüş eğilimindeydi ve bunun yerine Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senetlerini tercih ediyordu. Ancak, piyasayı istikrara kavuşturma çabaları, ABD-Çin gerginliğinde hafif bir gevşeme ve hem ABD hem de Japon piyasalarındaki düşüşlerin olumlu havaya katkıda bulunmasıyla Çin’e ilişkin görünüm iyileşti. Buna ek olarak, Pekin’in emlak krizini ele alma ve konut envanterinin temizlenmesini teşvik etme çabaları yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu iyimserliği yansıtan UBS, geçen hafta Çin ve Hong Kong hisse senetlerini aşırı ağırlığa yükseltti. Benzer şekilde Goldman Sachs, hükümetin kurumsal yönetişimi geliştirme ve borsada işlem gören şirketlerin kalitesini artırma yönündeki son çabalarına atıfta bulunarak Çin için potansiyel bir “yeniden derecelendirme” öngördü.

Ayrıca, BofA Securities’in Perşembe günü yayınladığı bir satış notuna göre, bazı büyük küresel uzun vadeli fonlar Hong Kong hisselerine yatırım yaparak Çin’e olan maruziyetlerini artırıyor. Bu hareket, özellikle Nikkei ve S&P 500 endekslerinin her ikisinin de geçen ay %4’ten fazla düştüğü Japonya ve ABD’deki son piyasa oynaklığı göz önüne alındığında, yatırımcıların uygun maliyetli çeşitlendirme seçenekleri aramasıyla ortaya çıkıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-sungurlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu