Haber

Libya Başbakanı Dibeybe: “Seçime gitmekten başka çaremiz yok”

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UMH) Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkenin seçime gitmekten başka çaresi olmadığını söyledi.

Başbakan Dibeybe, başkent Trablus’ta yerel ve uluslararası kurum ve kuruluşların katıldığı seçime ilişkin toplantıda konuştu.

Dibeybe, UMH olarak seçimlerin Libya’da yapılmasına yönelik her türlü öneriyi memnuniyetle karşılayacağını belirterek, seçimlerin yapılması konusunda hükümetlerinin tüm sorumluluklarını yerine getirdiğine dikkat çekti.

Başbakan Dibeybe, “Önümüzde seçime gitmekten başka çare yok. Seçimin önündeki engel, herkes için adil bir anayasal seçim yasasının olmamasıdır” dedi. söz konusu.

Libya’da seçim çıkmazı

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmiş ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM), 10 Şubat 2022’de ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoğunun katılmadığı bir oturumda, mevcut Milli Birlik’in görev süresinin dolmasını gerekçe göstererek Fethi Başağa’yı başbakan seçti. Hükümet 24 Aralık 2021’de sona ermişti; 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından sapmakla suçlayarak görev başında olduğunu ve görevi seçilmiş bir hükümete devredeceğini söyledi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, çifte vatandaşlığa sahip olanların ve askerlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasının engellenmesini isterken, TM buna izin verilmesi konusunda ısrar ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu