Haber

Macron: “Dünyada yalnız iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Nihayetinde dünyada yalnızca iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok ve bu ciddi bir hata, ABD ve Çin için bile. Tek dünya düzenine ihtiyacımız var.” dedi.

Tayland’a düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi’nde konuşan Macron, “APEC’e davet edilen ilk Avrupalı lider” olduğunu söyledi.

Macron, ülkesinin Hint-Pasifik bölgesinde denizaşırı toprakları ve 1 milyonu aşkın vatandaşı bulunduğunu aktararak, Fransa’nın aynı zamanda Avrupa ve Hint-Pasifik ülkesi olduğunu vurguladı.

Fransız Cumhurbaşkanı, “Fransızların gururlu ve biraz da kibirli olduğu” yorumunu yaptı.

Ukrayna- Rusya Savaşı’nın sonuçlarına dikkati çeken Macron, güç ve besin krizinin yanı sıra Hint-Pasifik bölgesinde muhakkak ülkeler ortasında tansiyon yaşandığını lisana getirdi.

APEC ülkelerine çağrı

Savaşın farklı ülkelerin Çin ile ABD ortasında seçim yapması için baskı aracı olarak kullanıldığına işaret eden Macron, “Nihayetinde dünyada yalnızca iki büyük güç, iki kutup görmek isteyenler çok ve bu ciddi bir hata, ABD ve Çin için bile. Tek dünya düzenine ihtiyacımız var.” tabirini kullandı.

Macron, Fransa’nın, Çin, Hindistan gibi ülkeler, Hint-Pasifik bölgesi, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’yla da konsensüs oluşturmak için yakinen çalışmak istediğini belirterek, Ukrayna’daki savaşın bölge ülkeleri için de istikrarsızlık nedeni olacağı yorumunu yaptı.

APEC ülkelerinden Rusya’ya, “savaşı durdurma, uluslararası düzene saygı gösterme ve müzakere masasına geri dönme” daveti yapmasını isteyen Macron, Ukrayna tahılının Avrupa Birliğinin (AB) “dayanışma koridorları” ve Karadeniz Tahıl Koridoru sayesinde bu ülkenin dışına çıkarıldığını anımsattı.

Dünya Bankası ve Milletlerarası Para Fonu’na (IMF) ıslahat davetinde bulunan Macron, global ekonomi kurallarının değiştirilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu