Ekonomi

Mahfi Eğilmez: “Kahramanmaraş depremlerinin ekonomik maliyeti 120 milyar doları geçebilir”

Sabancı Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Kahramanmaraş Depremlerinin Ekonomik Etkileri” konulu seminerde konuşan Hazine Eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez, şunları söyledi: Sarsıntıların Türkiye’ye doğrudan ve dolaylı maliyeti 100-120 milyar doları bulacak. 150 milyar dolara kadar çıkabilir” dedi.değerlendirmesini yaptı.

Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafından düzenlenen “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” seminer serisinin beşincisi 2 Mayıs Salı günü gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Orhan Erem Ateşağaoğlu’nun yaptığı “Kahramanmaraş Sarsıntılarının Ekonomik Etkileri” başlıklı seminerin konuğu Ekonomist-Yazar ve Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez oldu.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Orhan Erem Ateşağaoğlu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, “6 Şubat faciasında 50 binden fazla insanımızı kaybettik. Binlerce yaralımız var. Depremin manevi yükü çok ağır. Yapılan araştırmalara göre depremin ekonomik maliyeti de çok büyük. 11 ilin GSYİH içindeki payı yüzde 9,8, toplam ihracattaki payı ise yüzde 8,6. Genel olarak bu tür afetleri incelerken dolaylı maliyetleri ve doğrudan etkilerinin yanı sıra tetikledikleri maliyetleri de eklemek gerekiyor. bölgedeki hareketlilik zamanla diğer bölgelere ve tüm Türkiye’ye yansıyacaktır.Doğrudan etki doğru ölçülmeden dolaylı ve tetikleyici etkilerin ölçülmesi mümkün değildir.”söz konusu.

“Bölgede büyük bir insani kayıp var”

Mahfi Eğilmez, “Depremlerin Türkiye’ye direkt ve dolaylı maliyeti 100-120 milyar doları bulur. 150 milyar dolara kadar çıkabilir” dedi. değerlendirmesini yaptı. Eğilmez, depremin ekonomik maliyetine ilişkin yaptığı ilk hesabın 600 bin konuttan 50 milyar dolar olduğunu söyledi.

Mahfi Eğilmez, “Bölgede büyük bir insani kayıp var. Bugün konumuza mali açıdan bakıyoruz ama manevi açıdan büyük kayıplara uğrayan insanlarımız var. Bölgeye dönmek için bölgeden ayrılanlar var, yakınlarını, organlarını vs. kaybedenler var. Maddi olarak da çok büyük.”söz konusu.

-iDeal Haber Merkezi-

haberhinis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu