Ekonomi

Oy pusulası ve zarf üzerindeki leke için YSK’dan kritik karar

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için Hollanda’ya gönderilen 225 oy pusulasının hatalı çıkması ve bu pusulaların kayıt altına alınarak kullanılmaması üzerine UYGUN Partisi YSK Temsilcisi Öztürk, YSK’ya başvurdu.

Öztürk, YSK’dan “Oy pusulalarının veya zarfların tamamında veya bir kısmında leke veya mürekkep izi olması durumunda oy pusulası veya zarfın geçerli olup olmayacağı” konusunda görüş istedi.

Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 98. ve 101. maddeleri açık olduğundan bu konuda “görüş vermeye yer olmadığına” karar verdi.

298 sayılı Kanun’un 98. maddesi, “… Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmadığı halde Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve İlçe Seçim Kurulu mührü bulunan zarflar ile sandık kurulu mührü olduğu açıkça anlaşılamayan zarflar, üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi özel bir işaret koymak amacıyla yapılmış olanlar geçerli sayılır.”hükmü içermektedir.

Aynı Kanun’un 101. maddesi, “Aşağıdaki durumlar oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların oyların açılması veya okunması sırasında yırtılması, 2. Oy pusulasının bütünlüğünü bozmadan bir kısmının kazara yırtılması, 3. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olması ve işaretleme amacıyla özel olarak yapılmıştır.”düzenlenmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu