Ekonomi

Piyasa Fed üyelerinin açıklamalarını takip etmeye devam ediyor

Investing.com – Bu hafta veri trafiği zayıf kalırken piyasa katılımcıları, birkaç Fed üyesinin açıklamalarına odaklanmış durumda.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Geçen hafta Fed Başkanı Powell, konuşması esnasında faiz artışına düşük olasılık verirken bilanço küçültme hızının daha da yavaşlayacağını açıkladı. Bu ifadeler, piyasa tarafından kısmen olumlu olarak yorumlanırken Cuma günü açıklanan istihdam ve işsizlik verileri, iyimserliğe katkı sağladı.

Diğer yandan faiz artışına yönelik endişeler yatışsa da faizlerin mevcut yüksek seviyelerde bir süre daha devam edeceğine dair verilen mesajlar, iyimserliği kısıtlayan bir faktör oldu.

Mevcut durumda Fed üyelerinden açıklamalar gelmeye devam ederken piyasa katılımcıları bu söylemleri fiyatlamaya devam ediyor. Faiz kararı sonrası yapılan açıklamalar, genel olarak mevcut politikanın enflasyonla mücadele konusunda yeterli olduğu ve verilere bağlı olarak bir noktada faiz indirimine gidilebileceği yönünde.

Son olarak görüşlerini sunan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bu yıl faiz indirimi olmayabileceğini söyledi.

Kashkari: “Fed, faizi yıl boyunca sabit tutabilir”

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in enflasyonu %2’lik hedefine ulaştırmak için politika faizini muhtemelen tüm yıl boyunca sabit tutabilir dedi.

Kashkari, faiz artırımının ise şu an için uzak ihtimal olduğunu kabul ederken yine de imkansız olmadığını söyleyerek kapıyı aralık bıraktı ve en büyük olasılığın ekonominin bir süre yatay gitmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Minneapolis Fed Başkanı, Mart ayında Fed’in bu yıl iki kez faiz indireceği yönünde görüşe sahip olduğunu, ancak verilere bağlı olarak tahminini bir faiz indirimi yada hiç indirim olmayacağı yönünde değiştirebileceğini dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Kashkari, son olarak faiz indirimini desteklemek için enflasyonunun birden fazla ay için düşüş kaydetmesini ya da istihdamda belirgin bir zayıflama beklediğini ifade etti.

haber-korkuteli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu