Haber

Senegal’de başkanlık seçimi süresiz ertelendi, sokaklar savaş alanına döndü

Senegal’de 25 Şubat’ta yapılacak başkanlık seçiminin süresiz olarak ertelenmesinin ardından başkent Dakar’da göstericiler sokaklara döküldü.

SEÇİMİN ERTELENMESİNE MUHALEFETTEN SERT TEPKİ

Başkan Macky Sall’ın parlamento ile Anayasa Konseyi arasındaki krizi gerekçe göstererek başkanlık seçimini ertelemesi muhalefetten ağır eleştiri aldı. Bazı muhalif başkan adayları, normal şartlarda resmi olarak dün başlayacak olan seçim kampanyası takvimine sadık kalacaklarını belirterek, kendilerini Dakar’da toplanmaya davet etti.

Kalabalığa BİBER GAZI İLE MÜDAHALE ETTİLER

Güvenlik güçleri, Saint-Lazare kavşağı başta olmak üzere şehrin çeşitli noktalarında toplanan kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Eski başbakan ve muhalif siyasetçi Aminata Toure, cumhurbaşkanı adayı Daouda Ndiaye ve Anta Babacar gözaltına alındı. Göstericiler şehrin bazı ana geçiş noktalarında lastik yakarak trafiği durdurdu ve polisin müdahalesine taşlarla karşılık verdi. Bazı sokaklarda Fransız bayraklarının yandığı görüldü.

ECOWAS AÇIKLAMA YAYINLANDI: OLUŞACAK ATMOSFERDEN ENDİŞELİYİZ

Başkan Sall’ın dün yaptığı açıklamanın ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) tarafından yayınlanan açıklamada, erteleme kararı sonrasında oluşacak atmosferden endişe duydukları kaydedildi. Açıklamada, söz konusu siyasi krizin çözümü amacıyla Senegalli siyasetçiler “şeffaf, kapsayıcı ve güvenilir seçimler için diyalog ve işbirliğine” davet edildi. Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan bildiride, seçimlerin ertelenmesinin ülkede belirsizlik yarattığının altı çizilerek, seçimlerin bir an önce hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak yapılması çağrısında bulunuldu. Senegal’de uzun süredir devam eden istikrar ve demokrasi geleneği.

YENİ SEÇİMLER EN ERKEN NİSAN AYINDA YAPILABİLİR

Normal şartlarda seçimlerin 25 Şubat’ta yapılması beklenen Senegal’de bir daha aday olmayacak olan mevcut Başkan Macky Sall, 2 Nisan’a kadar görevde kalacak. Seçim yasasına göre yeni cumhurbaşkanının aday olması mümkün görünüyor. Seçimin yapılabilmesi için bildirimin en az 80 gün önceden yapılması gerektiğinden, seçim en erken Nisan ayının son haftasında yapılacak. Bir diğer olası senaryoda seçimin 6 ay ertelenip ağustos ayı sonunda yapılması söz konusu olabilir. Öte yandan Başkan Sall da dün yaptığı açıklamanın ardından eleştirilerin hedefi oldu. Sall, “kurumsal darbe yapmak” ve seçimi erteleyerek Anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ADAYININ FRANSIZ VATANDAŞLIĞI İLAÇ UYGULADI

Senegal’de son birkaç gündür Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday listesini belirleyen Ulusal Meclis ile Anayasa Konseyi arasında büyük bir kriz yaşanıyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade’in oğlu Karim Wade’in adaylığı, Fransız vatandaşlığından geç çıkması nedeniyle Anayasa Konseyi tarafından kabul edilmedi. Wade’in Fransız vatandaşlığından vazgeçmesi 17 Ocak’ta Fransız resmi gazetesinde yayımlanmış, Anayasa Konseyi ise 21 Ocak’ta nihai aday listesini kamuoyuyla paylaşmıştı. Seçimin en güçlü adaylarından biri olarak kabul edilen Wade’in yarıştan çekilmesi, Partisi başta olmak üzere birçok çevreden tepkiyle karşılandı. Kamuoyunda Wade’in “haksız yere” elendiği yönünde yorumlar yapılırken, Anayasa Konseyi tarafından onaylanan Rose Wardini isimli adayın Fransız vatandaşı olduğunun ortaya çıkması eleştirileri güçlendirdi. Bunun üzerine Anayasa Konseyi’nin yetkisi Wade’in partisi ve Senegal Demokrat Partisi (PDS) başta olmak üzere birçok çevrede sorgulanmaya başlandı ve bazı hakimlere rüşvet verildiği iddiaları gündeme geldi.

haber-gokceada.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu