Haber

Tekirdağ’da sigarayı bırakan işletme sahibi iki personeline sigarayı bıraktırdı

Süleymanpaşa semtinde iş yeri sahibi 61 yaşındaki Adnan Arsu, sigarayı bıraktıktan sonra her iki çalışanının da sigarayı bırakmasına yardımcı oldu.

Arsu, çevresinin de etkisiyle genç yaşta sigaraya başladı. Anjiyo yaptıran ve felç geçiren Arsu, tüm bunlara rağmen sigarayı bırakamadı.

Yaklaşık 3 yıl önce, haftada 5 gün spor Spor yapmaya başlayan Arsu, spor yaparken zorlandığını fark etti. Ardından Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Zafer Soykırlı’nın “sigarayı bırakın” tavsiyesi üzerine YEDAM 115 numaralı hattı aradı.

Konuşmalarının ardından sigarayı bırakan Arsu, daha sonra sigara içen iki çalışanına işyerinde sigarayı bıraktırdı.

Personeli ve çevredekilere sigarayı bırakmaları için cesaret veren Arsu, “İşyerimizde çalışan 4 kişi var. İkisi sigara kullanmıyordu. Ben sigarayı bırakınca diğer iki kardeşimiz de sigarayı bıraktı. Şu anda sigarayı bırakan var. işletmemizde sigara içilmez artık Yeşilay mensubuyuz.” söz konusu.

Sigarayı bıraktıktan sonra çok daha rahat spor yaptığını anlatan Arsu, “Öfkelendiğimde yanarım diyenlere tavsiyem sigarayı bırakınca neşeleniyorsunuz. Şarkı söylemek ve şarkı söylemek geliyor. Bıraktıktan sonra. sigara içiyor, ikinci ve üçüncü günden sonra kendinle gurur duyuyorsun, oynamaya başlıyorsun, içten geliyor.” kullanılmış.

İşletmede çalışan Zuhal Arcakaya, 25 yıldır içtiği sigarayı iş yeri sahibinden aldığı tavsiye ve cesaretle 2,5 ay önce bıraktığını belirtti.

Arcakaya, 13 yaşındaki kızının en çok sigarayı bıraktığı için eğlendiğini belirtti.

Kızına kötü örnek olmaktan korktuğunu anlatan Arcakaya, “Kızıma kötü örnek olmak istemedim. Benim yüzümden sigaraya başlamasını istemedim. Kızım da beni istedi. sigarayı bırakmak ve bu yüzden çok mutluyum.beni öpmek istediğinde sigara içmiş olsaydım benden uzaklaşırdı.buna çok mutsuzdum.bu yüzden şimdi ikimiz.mutluyuz fazla.” söz konusu.

Zaman zaman sigarayı bırakan bireyleri iş yerlerinde ziyaret eden Tekirdağ Yeşilay Şube Başkanı Zafer Soykırlı, Yeşilay’ın tüm bağımlılıklarla mücadele eden bir kurum olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu