İş

Ulaştırma Bakanı: Türkiye Kart Projesi 81 ilde yaygınlaştırılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ulaşım, ödeme, para transferi ve alışveriş süreçlerini tek kartta birleştiren “Türkiye Kart”ın pilot uygulamasının Konya’da başarıyla tamamlandığını belirtti.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Kart Projesi’nin tüm ulaşım hizmetlerinden ve finansal sistemden yararlanma imkanı sunduğunu belirtti.

Uygulamanın 81 ilde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğine işaret eden Uraloğlu, “Proje kapsamında amacımız tüm Türkiye Kart’ın içinde yer aldığı santral, santral, netleme ve operasyon merkezi kurarak Türkiye Kart’ı her alanda kullanıma sunmaktır. Kent içi toplu ulaşım hizmetlerinin verildiği ulaşım sektöründeki paydaşlar da yer alacak. “Kartın ulaşım, para transferleri, alışveriş ve daha birçok ihtiyaç için tek kart olarak kullanılabilmesini sağlamak.” sözlerini kullandı.

Uraloğlu, Türkiye Kart’ın pilot uygulamasının Konya’da tamamlandığını belirterek, İstanbul’da yeni havalimanı metro sınır entegrasyonunun da hazır olduğuna dikkat çekti.

3 ilde sözleşme süreçleri tamamlandı

Kayseri, Yozgat ve Gümüşhane belediyeleriyle sözleşme süreçlerinin tamamlandığını vurgulayan Uraloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda hedefimiz projeyi 2023 yılı sonuna kadar 6 ilde devreye almaktır. Türkiye Kart’ın TCDD ve TCDD Nakliyat tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde devreye alınmasına yönelik şemsiye sözleşme süreçleri devam etmektedir. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme entegrasyon süreçleri başlatılacak.İleride diğer belediyeleri ve işletmecileri de sisteme dahil ederek projeyi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye Kart Projesi ulaştırma sektörüne önemli bir dönüşüm getirecek. Vatandaşlarımız ulaşım ve ödeme işlemlerini daha kolay, hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirebilecek.”

Yıl sonunda Rize dahil 6 ilde uygulamaya girecek olan Türkiye Kart, POS ve ATM cihazları, belediye ücretleri, vergiler, otopark ve taksi ödemelerinin yanı sıra anlaşmalı işyerleri ve yeme-içme işlemlerinde de kullanılacak. toplu taşımaya ek olarak otomatlar. Yükleme işlemleri ayrıca PTT kanalları, bankalar ve devlet kurumları, online kanallar, taşınabilir uygulamalar ve anlaşmalı işyerleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

yildizeli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu