Haber

Üniversitelerde ‘Genç Ofisleri’ sayısı artacak

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Konseyi (YÖK) ortasında ‘Genç Ofisleri’nin üniversitelerdeki sayısının ve faaliyetlerinin artırılması için iş birliği protokolü imzalandı.

YÖK Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza merasimine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ve üniversitelerin rektörleri katıldı. Bakanı Kasapoğlu, üniversitelerde 118 ‘Genç Ofisleri’ bulunduğunu ve en kısa süreçte ‘Genç Ofisleri’ sayısını tüm üniversitelere yayarak daha yüksek noktaya taşımak istediklerini belirtti. ‘Genç Ofisleri’nin fırsat eşitliği çalışması olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Şu ana kadar 400 bine yakın gencimizin bu ofislerden istifade ettiğini memnunlukla görüyoruz. Bu çalışmaları birlikte artırarak her bir gencimize ulaşma, her bir gencimizin imkanlardan birebir formda istifade etmesini sağlama bizler için en büyük amaç. İmzalanacak protokolle ‘Genç Ofisleri’ yönetimiyle ilgili kıymetli bir kademeyi ortaya koyuyoruz. Bir rektör yardımcımızın başkanlığındaki kurulla sağlık, kültür spor daire lideri, gönüllülük çalışmalarını yürüten hocalarımız ve gençlik ve spor vilayet müdürümüzün bulunacağı bir konsey bu süreci inanıyorum ki çok daha verimli, çok daha başarılı yürütecek. Bu çerçevede icra şurası akademik takvimin öncesinde bir ortaya gelecek, planlamalarını yapacak ve bu süreçleri yeni idare yapısıyla daha verimli hale getirecek” dedi.

‘6+2 SÜRECİNE GEÇİYORUZ’Üniversitelerdeki spor bilimleri fakültelerinin eğitim süreçleri ile ilgili yeni döneme başlandığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Bu fakültelerdeki 6 periyotluk eğitim sonrası 2 devri bakanlığımızın tüm tesislerini bu işe vakfederek 6+2 biçiminde bir sürece geçiyoruz. Bununla birlikte öğrencilerimiz aldıkları 6 devirlik dersin çabucak ardından 2 periyot bakanlığımızın tesislerinde ilgi alanlarına nazaran eğitim yapacaklar, staj yapacaklar, uygulama gerçekleştirecekler. Böylelikle hem çok daha nitelikli spor insanlarını yetiştirmiş olacağız hem de daha fazla öğrencimiz uygulamanın içerisine şimdi mezun olmadan dahil olmuş olacak. Ulusal atletlerimiz ulusal ve milletlerarası karşılaşmalara hazırlanırken bunu mesleksel eğitim olarak kıymetlendirerek onların mezuniyet kredisinden sayacağız” diye konuştu. ÖZVAR: GENÇ OFİSLERİ ÇOĞALDIKÇA İMKANLAR ARTACAKYÖK Lideri Özvar da ‘Genç Ofisleri’nde yürütülen ve yürütülecek çalışmaların üniversitelerdeki gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından büyük değere sahip olduğunu kaydetti. Özvar, “Yeni ‘Genç Ofisleri’ sayesinde öğrencilerimiz, yararlanabilecekleri gençlik faaliyetlerinin tanıtıldığı ve organize edildiği mecralarda bir ortaya gelerek etraflarını genişletecek, tahminen de mezun olduktan sonraki periyoda, yani iş dünyasına uzanacak olan bağlantılar kurabileceklerdir. Bu manada gençlik ofisleri, gönüllülüğü yaygınlaştıran, öğrencilerin tecrübe kazanacakları ortak alanlar haline gelecektir. Gönüllülük faaliyetlerine ait genç ofisleri çoğaldıkça, gençlik merkezleri, yapılacak olan aktifliklerin çeşitliliği ve sunulacak olan imkanlar da fazlalaşacak ve böylece bu faaliyetlere katılan öğrenci sayısı da süratli bir halde artacaktır” dedi.

Konuşmaların akabinde Bakan Kasapoğlu ve YÖK Lideri Özvar, protokolü imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu