Haber

Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına uyulmaması ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğine hükmetti. ‘Hak ihlali’ kararına kim imza attı?

Yargıtay, Anayasa hükümlerini ihlal eden ve kendilerine verilen yetki sınırlarını hukuka aykırı olarak aşan ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oybirliğiyle karar verildiğini ve hak ihlallerinin kabulü yönünde oy kullandığını belirtti.

Ayrıca Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin işlemlerin başlatılması amacıyla kararın bir örneğinin TBMM Başkanlığı’na gönderilmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin 25 Ekim’de Can Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine ilişkin kararının ardından yargıdaki “kriz” tırmanıyor. Anayasa Mahkemesi, kararı yerel mahkemeye göndererek Atalay’ın tahliyesini ve yargılamanın ertelenmesini talep etti. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, ihlalin Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararından kaynaklandığını ve ihlal kararının uygulanmadığını belirterek dosyayı Yargıtay’a gönderdi.

Ay tekerlemeler geliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu