Haber

Yeşilay’ın Uluslararası Tütün Bağımlılığı Kongresi çevrim içi yapılıyor

Yeşilay tarafından çevrim içi düzenlenen Milletlerarası Tütün Bağımlılığı Kongresi’nde, tütün bağımlılığıyla mücadele alanında ortaya çıkan ulusal ve küresel gelişmeler, Kovid-19’un tütün kullanımına tesiri ve elektronik sigaranın riskleri ele alınıyor.

Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, kongrede yaptığı konuşmada, 102 yıl evvel kurulmuş bir kurum olarak tütün, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla uğraş ettiklerini söyledi.

Önleme ve müdahale programlarına çok fazla kıymet verdiklerini tabir eden Öztürk, “Kurulduğumuz günden beri iyi ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek istiyor, bütün operasyonlarımızı bu doğrultuda geliştiriyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Öztürk, sigaranın bırakılması konusunda özveriyle çalıştıklarını, “Bırakabilirsin” mottosuyla çalışan Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde (YEDAM) birebir vakitte psikososyal dayanak de sağlandığını lisana getirdi.

Merkezlerde epeyce başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Öztürk, “Ulusal ölçekteki kayda paha faaliyetlerimizin yanında ulusal ve memleketler arası kongreler düzenliyoruz. Bunlardan biri, bugün burada toplanmamıza sebep olan Memleketler arası Tütün Bağımlılığı Kongresi. Kongremizin temel gayesi, tütün ve bağımlılığı konusunda birçok farklı ülkeden mücadelecilerin ve alanında önde gelen insanların birbirine ülkelerindeki mevcut durumu aktarmasını sağlamak ve tahlillerini konuşmak. Yeşilay olarak bu çabada birlik olmanın değerine inanıyoruz.” diye konuştu.

Öztürk, elektronik sigara tüketiminin arttığını, son yıllarda elektronik nikotin temin sistemlerinde gelişmeler olduğunu anlattı.

İki gün sürecek kongrede, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) temsilcilerinden Ruediger Krech de konuşmacı olarak yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu