Ekonomi

Zeytinyağı kıtlığı mevsimi! Litre fiyatı 600 TL’ye çıkabilir

Geçen yıl hem fiyat hem de verim açısından altın dönemini yaşayan zeytinyağında bu yıl kıtlık yaşanıyor. Üretim ve verimin azalması nedeniyle zeytinyağı fiyatı tavan yapacak. Uzmanlar litre fiyatının 600 lirayı bulabileceğini söylüyor.

TARİŞ SATIN ALMA FİYATI YÜZDE 264 ARTTI

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Derneği geçtiğimiz günlerde zeytinyağı alım fiyatını açıkladı. Önceki dönemde 81 lira olan sızma zeytinyağının fiyatı yeni dönemde 295 liraya çıkarıldı. Böylece fiyat yüzde 264 oranında arttı.

FİYAT DAHA DA ARTACAK

TARİŞ, alım fiyatını yüzde 264 oranında artırmasına rağmen, gerektiğinde dönem içinde yeni fiyat ayarlamaları yapabileceğini belirtti. Bu açıklama bile önümüzdeki günlerde perakende fiyatlarının artacağını gösteriyor.

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Lideri Hilmi Sürek, “Bu sezonda kaliteli ve gerçek zeytinyağına ulaşmak herkes için büyük önem taşıyacak. Derneğimizin en önemli hedefi her zaman olduğu gibi aldığı kaliteli zeytinyağını güvenli bir şekilde Türkiye’ye ulaştırmak” dedi. Üreticiden tüketiciye, sezon içerisinde piyasa hareketlerini ve fiyat gelişmelerini takip ederek gerekirse yeni düzenlemeler yapacağız.” dedi.

LİTRE FİYATI 400 LİRAYA ULAŞTI

Geçen yıl bu zamanlar 1 litre zeytinyağının raf fiyatı 115 lira civarındaydı. Ancak kıtlık nedeniyle fiyatlar şu anda 400 liraya kadar çıktı. Uzmanlar fiyatlardaki artışın devam edeceğini belirtiyor.

FİYATI 600 TL’YE ÇIKABİLİR

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Lideri Mehmet Hakkı Semercioğlu, “Ulusal Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) belirttiği gibi Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 60-65 civarında sıkıntı var. Üstelik kalite de iyi. önceki yıllara göre çok daha düşük.” . Hem uygun petrol kıttır hem de üretim düşüktür. Fiyatlar artmaya devam ederse tüketicimizi kaybedeceğiz. Perakende fiyatı şu anda 400 TL civarında, bu sıkıntı devam ederse 500-600 TL’de kalacak. Bu da biz üreticileri tüketiciden koparacak. Türkiye’de 1,8 kilograma çıkan “Kişi başı zeytinyağı tüketimi ciddi oranda azalıyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda sektör için tehlike oluşturuyor. Yıllarca zeytinyağı üreticileri ürünlerini değerinin altında sattılar. Tek çözüm devlet desteğidir” Tüketimdeki düşüş bu noktada duracak.” İfadelerini kullandı.

sivrice-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu