Haber

Ahıska Türklerinin sürgüne gönderilmesinin 79. yıl dönümü Çankırı’da anıldı

Ahıska Türklerinin anayurtlarından sürülmesinin 79. yıl dönümü nedeniyle Çankırı’da anma programı düzenlendi.

Türkiye Kamu Çalışanlarını Geliştirme ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Müdürlüğü tarafından Ahıska Türkleri Mezarlığı’nda düzenlenen programda dualar edildi, mezarlar ziyaret edildi ve çiçekler bırakıldı.

TÜRKAV Çankırı İl Lideri İsa Bölükbaşı, burada yaptığı konuşmada, olaya sürgün yerine soykırım demenin daha gerçekçi olacağını, en büyük zulmün, eziyetin ve katliamın Ahıska Türklerine karşı yapıldığını söyledi.

Bölükbaşı, Ahıska bölgesinde yaşayan Türklerin bölgeden tahliyesi için dönemin Moskova yönetimi tarafından 4 ile 6 bin arasında askerin görevlendirildiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“200’den fazla köy ve kasabayı kimsenin kaçmasına izin vermeyecek şekilde kuşatan Sovyet askerleri tarafından alelacele evlerinden uzaklaştırılan Ahıska Türkleri, Sovyetler Birliği lideri Stalin tarafından sürgüne gönderildi ve kendilerine sadece 120 dakika süre verildi. Evlerini terk ettiler, mallarını, mülklerini, anılarını geride bırakarak bir tomar eşyayı bıraktılar. “Nereye gittiklerini bilmeden yolculuk yapmak zorunda kaldılar, kendilerine izin verilmeden yoksulluk, açlık, baskı ve işkenceye maruz bırakıldılar. yanlarına her şeyi al.”

Bölükbaşı, dünyada mazlumlara ve Müslümanlara yönelik baskı ve zulme son vermenin yolunun Türkiye’nin ve Türk milletinin gücünden geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu, Gaspıralı İsmail’in dediği gibi dilde birlik, işte birlik, düşüncede birlik sağlanırsa, dünya Türk ve Müslüman milletlerinin bir araya geleceği anlamına gelir. Türk Devleti güçlenince baskı ve baskılar kalktı. Müslümanlardan ve mazlum milletlerden Türkiye “Ne kadar güçlü olursa, dünya çapındaki mazlumlar haklarının savunulacağından o kadar emin olacaklardır. Türkiye güçlü olduğu sürece emin olun zalimler yeryüzüne adım atmadan önce bin kere düşünecektir.”

altindag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu