Haber

Iğdır’daki üniversite öğrencileri İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi

Iğdır’da bir araya gelen üniversite öğrencileri İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda Filistin’de yaşananları anlatan bir sergi açan öğrenciler, çeşitli pankartlar açarak yaşananları hatırlattı.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ehlibeyt Alimler Derneği (EHLADER) Başkanı Kadir Akaras, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı programda, Filistin’e destek amacıyla kitap satış stantları da kuruldu.

Grup adına konuşan üniversitenin toplum temsilcisi Nurselen Saruhan, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları soykırım olarak nitelendirerek, sivil can kayıplarının bölgede barış ve güvenliğin bozulmasına neden olduğunu söyledi.

Saldırıların küresel vicdanı da derinden yaraladığını belirten Saruhan, şöyle konuştu:

“Gazze’de yoğun bombardıman ve orantısız güç kullanımı nedeniyle ağır bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Son dönemde yaşananlar, işgalci İsrail ile Filistin arasında 1948’den bu yana devam eden çatışmaların kronikleştiğini ortaya koymaktadır. Zaman kaybının yaşanmasına neden olmuştur. Alınacak olağanüstü tedbirler her geçen gün daha fazla insan hakkı ihlalinin yaşanmasına ve işgalin her geçen gün genişlemesine neden oluyor. İnsancıl hukuk kapsamında alınması gereken tedbirlerin başında sivil halka insani yardım ulaştırılması olmalıdır.”

İsrail’in devam eden ablukasının Filistin halkının temel hak, özgürlük, güvenlik ve yaşam ihtiyaçlarını engellediğinin altını çizen Saruhan, “Gazze’ye sağlanan temel gıda, enerji ve insani yardımın kesilmesi, sivil yerleşim yerlerinin ayrım gözetmeksizin vurulması açık ve ciddi bir hak ihlalidir.” Uluslararası hukuk.” Gıda yardımlarının bölgeye ulaştırılması gerekiyor. İşgalci İsrail’in gerçekleştirdiği soykırım, daha fazla insanlık trajedisine yol açmadan bir an önce sonlandırılmalıdır. Çünkü çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybediyor ve sivil kayıplarındaki artış endişe verici boyutlara ulaşıyor. Burada haklı tepkimizi dile getiriyor ve Hz. Muhammed’in “Rabbimizin Miraç şehrinde sonuna kadar oradaki din kardeşlerimizin ve oradaki mazlumların yanında olacağımızı beyan ediyoruz. Bu duruma sessiz kalmamız asla kabul edilemez.” çocukların çığlıkları gökleri titretiyor, cansız bedenleri tanınsın diye minik kollarında ailelerinin isimleri yazılıyor.” Şeklinde konuştu.

haber-nazilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu