Ekonomi

AMB’de ‘yüzde 4’ sinyalleri

Euro Bölgesi’nde endişe verici enflasyonun ardından sıkılaştırıcı mesajlar netleşiyor. Euro Bölgesi’nde rekor düzeyde seyreden çekirdek enflasyonun ardından konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Pierre Wunsch, piyasalarda yüzde 4 olan son ECB mevduat faizi fiyatlamasının doğru olabileceğini belirtti.

Belçika Merkez Bankası’nın da başkanı olan Wunsch, borçlanma maliyetlerinin ne ölçüde artacağının çekirdek enflasyon eğilimine bağlı olacağını belirterek, “Çekirdek enflasyonda aşağı yönlü sinyal almazsak, ihtiyacımız olabilir” dedi. Daha fazlasını yapmak için.”

Wunsch, “Yüzde 4 faiz seçeneği dışlanmamalı ancak çekirdek enflasyon gelişmelerini görene kadar faiz oranlarının nereye gideceği konusunda bir karar vermeyeceğim.”

Danske Bank analistleri de en son ECB oranı varsayımını yüzde 4’e çıkardı.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon Şubat’ta rekor kırdı

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) sıkılaştırıcı mesajlar gelmeye devam ederken, Euro Alanı’nda çekirdek enflasyon rekor seviyelere ulaştı.

Yıllık çekirdek enflasyon Şubat ayında yüzde 5,6 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 olmasını bekliyorlardı.

Çekirdek enflasyonda rekor seyredilirken, manşet enflasyonda da beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme gözlendi. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 arttı. Bu veri için beklenti yüzde 8,3 olarak belirlendi.

Aylık bazda fiyatlar yüzde 0,8 arttı.

Para piyasalarında yüzde 4 fiyatlandırma

Fransa ve İspanya’da Şubat ayında açıklanan enflasyon rakamlarının iddiaları aşmasının ardından piyasa aktörleri Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin beklentilerini yükseltti.

Para piyasalarında ilk kez Şubat 2024’te ulaşılması beklenen zirve ECB oranı tam olarak yüzde 4 olarak fiyatlanıyor. Bu yılın başından beri en yüksek oran yüzde 3,5 olarak fiyatlanıyor.

Bu beklenti gerçekleşirse, ECB faiz oranı 20 yılı aşkın bir süre önce görülen seviyelere yükselecek.

golyakaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu