Haber

Kentsel dönüşüm projelerini engelleyen muhalefete Şadi Yazıcı’dan tepki

Türkiye 26 gündür yüzyılın felaketiyle uğraşıyor.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar geniş bir coğrafyaya yayılarak 11 ilde binlerce binayı enkaza çevirdi, 45 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.

Devlet-millet iş birliğiyle afet bölgesinde yaralar sarılırken, yıkılan binalarda inceleme başlatıldı.

Birçok binadaki ihmaller gün yüzüne çıkarıldı. Bunun üzerine sorumlular hakkında işlem başlatıldı ve her biri tek tek yakalanmaya başlandı.

Muhalefet kentsel dönüşüme karşı çıktı

Yaşanan güçlü süreç, kentsel dönüşümün değerini bir kez daha ortaya koydu.

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte ülke genelinde milyonlarca riskli yapının yenilenmesi için harekete geçildi.

İnsan hayatını garanti altına alan proje kapsamında ülke genelinde birçok bina yıkılarak dönüştürüldü ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yıllardır projelere muhalefet kanadından tepki geldi. Öyle ki vatandaşlar çalışmalarını engellemek için örgütlendi.

“Bu felaketin kurbanlarını istismar edenlerle mücadele ediyoruz”

Bunlardan biri de İstanbul’un Tuzla ilçesinde yaşandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri tarafından engellenen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Yazıcı şu ifadeleri kullandı:

Dünyanın ve yüzyılın en büyük felaketini küçümsemeye çalışan, gerçeklerin üstünü örtmeye ve kaosu beslemeye çalışan herkes bilmelidir ki; Merkez üssü karada, dünyaya bu kadar yakın olan ve 90’dan fazla ülkenin nüfusunu etkileyen bu kadar çok ardışık depremin, böyle bir felaketin kayıtlı bir örneği yok. Bilimsel gerçek budur. Millet olarak hem bu felaketle hem de bu felaketi istismar edenlerle ve mağdurlarıyla mücadele ettik. Deniyoruz. Asrın musibetinin yaralarını Allah’ın izniyle saracağız. Hükümetimiz bunun için çalışıyor. Belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve milletimiz bunun için seferber oluyor. Bu felaket doğal olarak İstanbul’un beklediği şoku yeniden gündeme getirdi.

Endişemizi artırdı. Tuzla Belediyesi olarak yıllardır “Kentsel Dönüşüm” için çaba harcıyoruz. Bu kapsamda 1.876 bina ve 8.665 bağımsız bölümümüzü dönüştürdük. 60 sitenin kentsel dönüşümünü onayladık. 41 site ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şubat ayının prestijiyle TOKİ’nin Tuzla’daki 20 bin yeni konut projesi ilerlemeye başladı. Tuzla Belediyesi, TOKİ ve Emlak Konut’un katkılarıyla yaptığımız 8485 sarsıntılı eve vatandaşlarımızı yerleştirdik. Bundan sonraki süreçte de aynı gayret ve hassasiyetle devam edeceğiz.

“Her kentsel dönüşüm projesine rant bazlı dönüşüm etiketi yapıştırıyorlar”

Bu süreçte önlerine çıkan sorunları anlatan Dr. Şadi Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yaptığımız her kentsel dönüşüm projesinde bir siyasi partinin arka bahçesi gibi çalışan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, muhalefet meclis üyeleri ve Mimar ve Mühendis Odaları sorun çıkardı. Akla gelmez iddia ve iftiralarla vatandaşlarımızı kentsel dönüşüme karşı kışkırttılar ve kışkırtıyorlar. Açtıkları davalarla süreci uzatıyorlar. Her kentsel dönüşüm projesine ‘kiralık dönüşüm’ etiketi yapıştırarak bu hayati dönüşüm çalışmalarının üzerine karalıyorlar. Onbinlerce vatandaşımızın hayatı üzerinden siyaset malzemesi yapma mücadelesi veriyorlar. İşin en acıklı tarafı ise artık ‘Kentsel Dönüşüm neden yapılmıyor’ diyecek kadar küstahlar.

CHP ve Düzla Partili Üyeler, Tuzla’daki Beşevler kentsel dönüşüm projemize karşı oy kullandı. İçmeler Askeri Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projemiz Marmados – Bin Meskenler sakinleri, ‘Kentsel dönüşüm yapmayın. ‘İktidara gelince yaparız’ diyerek engellemeye çalıştılar. CHP ve Güzel Partili Belediye Meclis Üyeleri de bu dönüşüme karşı oy kullandı.

“Çeşitli gerekçelerle mahkemeye giderek süreçleri yavaşlattılar”

Şadi Yazıcı’nın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

Penguen sitesi ve çevresi kentsel dönüşüm projemize, eski 6292 parsel ve yakın çevresi kentsel dönüşüm projemize karşı oy kullandı. Meclis kararı gerektiren bütün dönüşüm projelerine el koymaya çalıştılar, sorunu sulandırdılar, faydasız bir dönüşüm diyerek vatandaşlarımızı kışkırtmaya çalıştılar. Çeşitli vesilelerle mahkemeye giderek süreçleri yavaşlattılar. Tuzla halkına bir kez daha şikayet ediyorum. Maalesef, çalkantılı bölgelerde bu zihniyetin engellemeleri nedeniyle kentsel dönüşüm projeleri gerektiği gibi yürütülemedi. Hayatımıza mal oldular. Lütfen Tuzla’da hiçbir vatandaşımıza bu cehalet için prim vermeyin.

“Kentsel dönüşümden birinci derecede sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi”

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi maalesef kentsel dönüşümün önündeki engellerden biri. İlçe belediyesi olarak binlerce konutu dönüştürdüğümüz Tuzla’da, İstanbul’un en büyük kamu kaynağını kullanan ve kentsel dönüşümden birinci derecede sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir daireyi bile rakamla, harfle, tabelayla dönüştürmedi. İnşaatlarını müteahhitliği döneminde yaptığı tartışma konusu olan Lider Bey maalesef KİPTAŞ gibi bir kurumu kendi firmasına inşaat yapan bir inşaat firmasına dönüştürmüştür.

“Bir yol bul, bir yol aç ya da yoldan çekil”

Kentsel dönüşüm bütçesini azaltmak bir yana. Ne Tuzla’da ne de İstanbul’da kentsel dönüşümün adı sosyal konutun adına çakmadı. Unvanından dolayı saygı talep eden ezberlenmiş sözlerin Muhterem Önderini üzerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Kentsel dönüşüm projelerine hemen şimdi başlayın. Zorlandığınız kentsel dönüşüm projeleri üzerindeki engelinizi kaldırın. Bina yapmak için kullandığınız kaynakları ve bu yoldan elde ettiğiniz geliri eski binaları dönüştürmek için harcayın. Bilmiyorsanız buyurun. Tuzla Belediyesi imkanlarıyla gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm projelerinden bahsedelim. Deneyimlerimizi paylaşalım.

Seçim beyannamenizde bile bile söylediğiniz saçmalıklarla sizi kandırmaya devam edemezsiniz. İlerde ünvanınız sadece yalancı olmayacak Allah göstermesin afette kentsel dönüşüm yapılmadığı için canların gitmesine sebep olacaksınız. Ya bir yol bulun, bir yol açın ya da yoldan çekilin. Kentsel dönüşüm projelerine engel olanlara akıl ve anlayış diliyorum.

haber-taslicay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu