Haber

Güney Kore’den Japonya’ya “savaş tazminatı” sorunuyla ilgili “vakıf fonu” önerisi

Güney Kore, komşusu Japonya ile ikili ilişkilerinde “savaş tazminatı” olarak bilinen sorunu çözmek için yeni bir teklif getirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Seul hükümetinin desteğiyle kurulacak vakfın, savaş dönemi Japon şirketlerinde çalışan 15 Koreli’nin tazminatını ödeyeceğini belirtti.

“Uzlaşma ilişkilerine” vurgu yapan Park, “Bu, Güney Kore ile Japonya arasındaki çatışma ve nefretin ötesinde gelecekteki fırsatlar için yeni ve tarihi bir penceredir.” söz konusu.

Seul hükümetinin kararı verirken şikayetçilerin yaş durumunu ve Güney Kore-Japonya çıkarlarının “gelecek odaklı ve yüksek seviyesini” dikkate aldığını söyledi.

İki ülkenin 1998’deki ortak deklarasyonuna dayanarak Japonya ile “geleceğe yönelik ilişkiler” geliştirmeyi umduklarını ifade eden Park, “ilişkilerin daha fazla durgun kalmaması gerektiğini” belirtti.

yeni plan

Buna göre, Seul hükümetine dayalı güven fonu, Koreli şikayetçilere, savaş zamanı zorunlu çalıştırılanların tazminatını karşılamak için tazminat ödeyecek.

Plana göre, Güney Koreli iş dünyası da dahil olmak üzere özel sektörün isteğe bağlı finansman katkılarıyla oluşturulacak güven fonu, söz konusu tazminat tedbirlerini karşılayacak.

2018 yılında açıklanan Güney Kore Yüksek Mahkemesi kararları, söz konusu tazminatların Japon şirketleri tarafından karşılanması gerektiğini Koreli müştekilere bildiriyordu.

Japonya’dan övgü

Kararın ardından Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, Seul hükümetinin sorunu analiz etme kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

İki komşu arasında siyasi ve kültürel etkileşimin artacağını belirten Hayaşi, “isteğe bağlı katkı” amacıyla kurulacak vakfa yerel firmaların katılmasına izin verileceğini bildirdi.

Kabine Genel Sekreteri Matsuno Hirokazu, “Dostluk ilişkilerini yeniden kurmak ve daha da geliştirmek için Güney Kore hükümeti ile yakın iletişimi sürdüreceğiz” dedi. dedi.

Aralık 2022 ziyareti

Kasım 2022’de Kamboçya’da görüşmeye gelen Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio, sorunun bir an önce çözülmesi için iş birliği yapma konusunda anlaşmıştı.

Japonya’da, iktidar ortağı Komeito Başkanı Yamaguchi Natsuo, Aralık 2022’nin sonunda Seul’de Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Yamaguchi, Kore Devlet Başkanı Yoon’un “iki ülke arasındaki ilişkilerin en iyi olduğu zamanlara dönmek istediğini” açıkladı.

Japonya’nın Kore Yarımadası’nı sömürgeleştirdiği 1910-1945 döneminde “zorla Koreli işçiler” meselesi, Doğu Asya’nın iki komşusunun ortasındaki hassas mesele olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu