Ekonomi

İzmir’in dijital parası Cumhuriyetin 100. yılında ön satışa çıktı!

Taraftarların takımlarına olan bağlılığını göstermek amacıyla kripto para ekosisteminde geliştirilen taraftar tokenleri bu kez şehir yaşamına uyarlandı. CoinMarketCap’te listelenen taraftar token sayısı 90’a yaklaşırken, taraftar token yaklaşımından ilham alan şehir odaklı kripto para birimi İzmir Token, merakla beklenen ilk halka arzını gerçekleştirdi. İzmirli girişimci Barış Turgut’un çabalarıyla dünyada ilk kez bir şehir için üretilen kripto para birimi İzmir Token, yerel kripto para borsası Bzetmex’te ön satışa çıktı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan İzmir Token geliştiricisi ve irtibat uzmanı Barış Turgut, “Dijital varlıkların en önemli özelliklerinden biri de topluluk odaklı olmalarıdır. “İzmir Token, Türkiye’nin incisi İzmir’in potansiyelini dünyaya tanıtmanın yanı sıra şehirlerin dijital dönüşümüne de öncülük edecek” dedi.

İzmir Token, 15 milyon liralık ilk faz yatırımını Ocakcı Holding Yönetim Kurulu Lideri Sedat Ocakcı’dan aldı. Sedat Ocakcı, “İzmir Token’ın karşı yatırım aracı olacağını düşünüyorum. İleride iyi bir değere ulaşacağını düşünüyorum. Bu yüzden İzmir Token’a yatırım yaptım ve yapmaya devam edeceğim. “Çevremdeki yerli ve yabancı büyük yatırımcılara da bu projeyi bizzat tanıtacağım.”

15 milyon TL’lik yatırım aldı

İzmir sosyal yaşamının dijital para birimi olmak, İzmir’i dünyanın kripto merkezlerinden biri haline getirmek ve İzmir’in dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla başlatılan İzmir Token projesi, ERC-20 blockchain üzerinde geliştirildi. 2022 yılında İzmir’de yazılım ve teknoloji şirketi olarak kurulan ve drone, artırılmış gerçeklik, robotik ve yapay zeka gibi yüksek teknolojilere odaklanan Ocakcı Holding, ön satışa kadar geçen sürede 15 milyon TL’lik yatırım aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı. .

İlk faz yatırımının projenin potansiyelinin güçlü bir göstergesi olduğunu kaydeden Barış Turgut, “İzmir Token, 29 Ekim itibarıyla Bzetmex kripto para borsasında başlayan ön satış sürecinde bireysel yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.” Projeyi daha iyi bir noktaya taşımak ve ekosisteme dönüştürmek amacıyla 1 ila 5 milyon dolar aralığında olmasını beklediğimiz ikinci faz yatırımları için Dubai, Almanya ve Katar merkezli iş insanlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. “dedi.

Beş yıllık vizyon planıyla İzmir’i dünyaya tanıtacak

İzmir Token’in sadece bir dijital varlık ve yatırım aracı olarak konumlanmadığına dikkat çeken Barış Turgut, “İzmir Token sahipleri doğdukları, yaşadıkları veya hayran oldukları şehre daha bağlı hissediyorlar. İzmir’de sosyal yaşamın dijital para birimi olması amacıyla geliştirdiğimiz İzmir Token, İzmirlilere çeşitli sosyal ve finansal avantajlar da sunacak. Örneğin İzmir Token sahipleri, İzmir’de düzenlenecek değerli konserler öncesinde sanatçılarla vakit geçirme şansına sahip olacak. Yaz dönemlerinde önde gelen plajlara erişim ve çeşitli sosyalleşme mekanlarındaki ayrıcalıklar yine İzmir Token sahiplerinin yararlanabileceği fırsatlar arasında yer alacak. İzmir Token sahipleri, o topluluğa özel düzenlenecek özel etkinlik, davet ve sempozyumlara katılabilecek. “Bu sayede hem İzmir Token yatırımcılarına hem de İzmir’in turistik ve sosyal tesislerine ekonomik bir değer yaratılmış olacak” dedi.

“İstanbul ve Roma için de çalışmalar devam ediyor.”

İzmir Token sadece yatırımcılara değil aynı zamanda İzmir’in dijital dönüşümüne de katkı sağlıyor. Toplantı yapılacağını belirten Barış Turgut, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı:

“Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken ve dünyada bir ilk olan bu proje, nitelikli yabancı turist aracılığıyla İzmir’e döviz kazandırma potansiyeline sahip. Ayrıca İzmir Token projesinin 5 yıllık vizyon planı kapsamında İzmirli gençleri blockchain ekosistemiyle tanıştıracak, finansal ve medya okuryazarlıklarını artıracak etkinlikler planlıyoruz. İlerleyen süreçte kentsel ödeme aracı olarak kullanılmasına yönelik projeler üzerinde çalışıyor, ilgili kurum ve kuruluşlarla temaslarımızı sürdürüyoruz. İzmir Token şehir tokenleri arasında bir ilk olup pilot çalışmayı temsil etmektedir. “İzmir’de başarıyla hayata geçirilen city token konseptini Çeşme, Bodrum gibi marka ilçelerin yanı sıra İstanbul ve hatta Roma gibi dünya kentlerine taşımak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu