Haber

Mikro Robotlar Sudan Mikroplastikleri ve Nanoplastikleri Ayırıyor

GUANGZHOU, 22 Kasım (Xinhua) — Çin’de Jinan Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, aralarında Jinan Üniversitesi’nden bilim insanlarının da bulunduğu bir küme Çinli bilim insanı, sudan mikroplastikleri ve nanoplastikleri (MNP’ler) çıkarmak için iyon alışverişlerinden güç alan bir çeşit mikro robot geliştirdi.

Robot, insan saçından daha ince olan 20 ila 100 mikron çapında. İnovatif bir metot olarak, sudaki saf olmayan iyonlarla alışverişlerden yararlanarak güç elde eden robot, öbür bir güç girişi olmadan çalışabiliyor.

Science Advances mecmuasında geçtiğimiz günlerde yayınlanan araştırma, deniz dışı sulardaki MNP kirliliğinin global ekosistem için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Fakat kimyasal topaklaştırma ve fizikî filtreleme üzere mevcut stratejiler, ultra küçük plastik parçacıkları büsbütün ortadan kaldırmakta çoklukla başarısız oluyor.

Daha uygun bir tahlil arayan Guangzhou merkezli Jinan Üniversitesi ve Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları, yerleri süpüren robotlardan ilham alarak MNP’leri sudan çıkarmak için mikro robotlar tasarladı.

Jinan Üniversitesi’nin önde gelen araştırmacılarından biri olan Wang Jizhuang Xinhua’ya verdiği demeçte, “Yer süpüren robotlar, planlı bir rota üzerinde otonom olarak çalışabiliyor ve yakınlarındaki çöpleri süpürebiliyor, bu nedenle sudaki çöpleri temizlemek için benzer bir robot olabileceğini düşündük” diye konuştu.

Grup tarafından geliştirilen kendinden tahrikli robotlar, manyetik nanoparçacıklara sahip reçine küreleri içeriyor ve hareketleri sırasında etraftaki parçacıklarla etkileşime girerek yollarındaki MNP’lerin dinamik olarak çıkarılmasını sağlıyor. Wang, her robotun çapı 200 mikrona kadar olan bir yüzeye tutunum aralığına sahip olduğunu söyledi.

Bu arada, sudaki plastiklerin yüzeye tutunumu, robotların etrafında sıvımsı bir akışa neden oluyor ve böylece başka bir enerji girdisi olmadan otonom hareket etmelerini sağlıyor.

Wang’a nazaran robotlar, içlerindeki manyetik bileşenler sayesinde misyonlarını tamamladıktan sonra bir mıknatısla basitçe toplanabiliyor ve programlanabilir bir manyetik alan aracılığıyla hassas bir halde denetim edilebiliyor.

Bilim insanlarının araştırmalarında, robotların sudaki çeşitli bileşim, boyut ve formlara sahip MNP’leri çıkarmak için 100 ardışık görev sırasında yüzde 90’dan fazla bir çıkarma verimliliği gösterdiği doğrulandı.

Wang, kanalizasyon suyunun her litresinde bulunan MNP’leri temizlemek için bu türden yalnızca yaklaşık 5 milyon mikro robota ihtiyaç duyulduğunun tahmin edildiğini belirterek, mikro robotların pratikte bu sayıya ulaşmasının çok kolay olduğunu da sözlerine ekledi.

Grup, yeni geliştirilen robotların aynı anda MNP’leri toplaması ve yerinde bozundurması için prosedürler bulmak üzere daha ileri araştırma gayeleri de belirledi.

Wang, uygun maliyet ve en az ikincil kirlilik avantajları ile kendinden tahrikli robotların geliştirilmesinin, bu robotları endüstriyel uygulamalar için uygun hale getireceği ve çok küçük plastik parçacıkların büyük ölçekte çıkarılması için cazip bir strateji sağlayacağının umulduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu