Ekonomi

AMB yetkilisinden en az 50 baz puanlık artış mesajı

Litvanya Merkez Bankası Lideri Simkus, rekor enflasyonla gayret için Aralık’ta da en az 50 baz puan faiz artırılması gerektiğini savundu.

Viyana’da konuşan Simkus “en az 50 baz puanlık artış zorunlu görünüyor, çünkü enflasyonist baskılar hala çok güçlü ve bunu hızlı biçimde düşürmemiz gerekiyor. Bu nedenle 75 baz puanlık artış da mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Simkus faiz artışının gerekirse Mart sonrası da devam edebileceği görüşünü lisana getirdi.

AMB’nin mali sıkılaşmasına karşın Euro Bölgesi’nde enflasyon Ekim’de yüzde 10,6 ile rekor tazelemişti. AMB Temmuz’dan bu yana 200 baz puan faiz artırarak tarihindeki en agresif nakdî sıkılaşma siyasetini gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulunda faiz artış suratına dair farklı görüşler mevcut. Bundesbank Lideri Joachim Nagel sonraki adımı belirlemek için erken olduğunu söylerken Portekiz Merkez Bankası Lideri Mario Centeno dün yaptığı açıklamada faiz artış suratını yavaşlatmak için gerekli şartların oluştuğunu belirtmişti.

Simkus ekonomik daralma beklentisine dair ise “derin bir resesyon beklemiyorum, resesyon kendi başına enflasyon sorununu çözmeyecek” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu