Haber

Sivas deprem bölgesi mi? Sivas’ta deprem riski var mı, fay hattı geçiyor mu?

sivas titreme bölgesi? Soru şu ki beyin sarsıntısı sivasDünyanın birçok farklı yerinde hissedilmekle birlikte sivas Türkiye’de yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından arama motorlarında sorgulanmaktadır. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler birçok ilde hissedilerek korku ve paniğe neden oldu. Peki, Sivas deprem bölgesi mi? Sivas’ta deprem riski var mı, fay hattı geçiyor mu?

SİVAS SHAKE BÖLGESİ Mİ?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Prof.

“Güneyde hat Gemerek Yeni Çubuk’tan başlıyor, Şarkışla’nın güneyinden Divriği’nin kuzeyinde fay hatları var.” Buna göre Sivas’ın belirli bölgelerinde fay hatlarına rastlamak mümkündür. Ayrıca Sivas 3. derece deprem bölgeleri arasında yer aldığı için deprem riski de bulunmaktadır.

Sivas’ın kuzeyinden hızla geçen Tatar, Kuzey Anadolu fayı sınırı da vardır. Bu fay hattı il merkezine 80 kilometre uzaklıkta. Güneyinde hızla ikiye ayrılan Almus Fayı dediğimiz fay hattı ise 70 kilometre uzaklıkta. Güneydeki fay sınırı ise 40 km uzaklıktadır. İleride burada meydana gelebilecek 6 ve üzeri depremlerde meydana gelebilecek dalga ve sarsıntıların da etkisiyle bu yerleşim yerlerinde sadece Sivas için konuşmuyorum. Ayrıca bulundu.

nilufer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu