Haber

Yeni evli çift altın yerine soğan aldı

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre memur maaşlarına yapılan zam tepki çekti. Birlik Sıhhat Sen üyeleri, Kamu çalışanlarının açlık sınırına itildiğini belirterek, İzmir’de maaş zammını protesto etti. Eylemde sembolik yeni evlilere altın yerine soğan verildi.

Birlik Sıhhat Sen üyeleri memurlar için ek zam istedi. Eylemde altın yerine sembolik yeni evli ikili soğan taktı. Birlik Sıhhat Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, maaş zammının yetersiz kaldığını ve alım gücünün her geçen gün düştüğünü belirterek, “Enflasyon oranındaki artış alım gücünü düşürdü. Memur maaşları her geçen gün açlık sınırına yaklaşıyor” dedi.

Açlık sınırına ilişkin de konuşan Doğruyol, “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması 9 bin 500 lira. Yine dört kişilik bir ailenin gıda ve diğer aylık harcamalarının toplam tutarı giyim, barınma, kira, elektrik, su, yakacak, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlar için gerekli olan diğer bir deyişle yoksulluk sınırı yaklaşık 31 bin lira.2023 Ocak ayı maaş artışlarına göre en düşük memur maaşı oldu 9 bin 105 liradan 11 bin 396 liraya, en düşük memur emekli maaşı 6 bin 78 liradan 7 bin 597 liraya çıkarıldı.

Doğruyol, “Yaklaşık 1,5 yıl önce 100 liraya aldığımız yemek sepetini bugün maalesef 350 liraya alıyoruz. Fıstığın 500 TL olduğu bir devirde yaşıyoruz. Soğanın bir yılda 5 liradan 30 liraya çıkması üzücü ve düşündürücü. Birçok memurumuzun maaşı, bırakın gerekli masrafları, ortalama 8-10 bin liralık kirayı ödemeye yetmiyor. Toplumsal huzurun sağlanması ve fiyat istikrarının sağlanması için bir an önce ek zam yapılmalı, memur ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu